Formace populisty Farage má šanci zamíchat kartami v britských volbách

Mimořádnou pozornost poutá v nadcházejících britských parlamentních volbách malý okrsek South Thanet v hrabství Kent. Právě tam se o zvolení uchází předseda populistické strany UKIP Nigel Farage. Se svým výsledkem přitom spojil svůj další osud v čele protiimigrační formace. Průzkumy před hlasováním dávají šance hned trojici kandidátů, která se vtěsnala do několika málo procentních bodů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nigel Farage, předseda euroskeptické strany UKIP

Nigel Farage, předseda euroskeptické strany UKIP | Zdroj: Reuters

„Už jsem se tady ucházel o poslanecký mandát v roce 2005. To je myslím něco, na co lidé zapomínají. Pracuji pro lidi v tomhle okrsku od eurovoleb v roce 1999. Přišlo mi přirozené tady kandidovat," odmítá Nigel Farage kritické hlasy, že s malebnou končinou na břehu kanálu La Manche nemá nic moc společného.

Kancelář Farageovy populistické strany UKIP se nachází v centru Ramsgate, u pěší zóny s obchody a pouličními muzikanty, kteří zjevně nejsou všichni britského původu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Strana pro nezávislost Spojeného království má šanci výrazně zamíchat kartami v britských parlamentních volbách. Natáčel o ní Jiří Hošek

„Jsem pyšný na způsob, jak jsme dokázali v posledních letech imigranty začlenit, protože jsme to zvládli lépe než jakákoli ze sousedních evropských zemí. Část vnitřní stability jsme tady v Británii ztratili, ale to se dá řešit a mělo by se to řešit,“ myslí si Farage.

Poblíž kanceláře se nachází spousta stánků s ovocem, zeleninou, květinami. Stojí tu i stánek aktivistů kampaně, kteří proti straně UKIP bojují. Jsou to příslušníci iniciativy, která si nepřeje, aby jejich volební okrsek South Thanet byl spojovaný s osobou Nigela Farage.

Stánek odpůrců UKIPu | Foto: Jiří Hošek

Čtyřicátník Simon Steven UKIP a hodnoty, které strana vyznává, prý přímo nenávidí. Chodí sem agitovat jednou týdně a zrovna před chvilkou zažil skoro fyzický střet s jedním místním občanem, jemuž se nelíbil slogan ‚Farage je ostuda Thanetu‘.

Labourista Miliband vyloučil vládní spolupráci se skotskými nacionalisty

Číst článek

„Doporučujeme lidem, aby volili takticky, pokud nechtějí, aby tu UKIP vyhrál. Radíme voličům, aby se podívali na poslední průzkum před volbami a hlasovali pro toho kandidáta, který má největší šanci Nigela Farage porazit," uvádí Simon, pro kterého by vítězství UKIPu bylo prý soukromou katastrofou.

Centrum města Ramsgate, které se nachází ve východní části hrabství Kent na břehu Severního moře | Foto: Jiří Hošek

Okrsek South Thanet nabízí krásné turistické scenérie, jako zátoku Botany Bay u Kinsgate, kde se hukot vln mísí s křikem racků. Nabízí také kuriózní volební klání, kde spolu soupeří současný a bývalý předseda UKIPu.

Bookmakeři vesměs prorokují Farageovi porážku | Foto: Jiří Hošek

Kandidát labouristů Will Scobie věří, že on je tím třetím vzadu, který se bude smát naposledy:

„Jsme umírněným hlasem ve zdejším okrsku, a proto můžeme bojovat o vítězství. Proti mně stojí bývalý konzervativec, který je teď v čele UKIPu, a někdejší předseda UKIPu, který teď kandiduje za konzervativce. To jsou dvě strany téže mince. Je jasné, že jediná umírněná alternativa jsem já!"

Za labouristy kandiduje Will Scobie | Foto: Jiří Hošek

Konzervativní kandidát Craig Mackinlay chodí se svým týmem dům od domu a přesvědčuje lidi, aby ho volili. Svoji minulost v UKIPu nepovažuje za přitěžující okolnost.

„Strana kdysi vznikla na úplně jiných, akademických základech. Zajímalo nás směřování EU, cena našeho členství v unii a ztráta britských příležitostí. Byla to spíš nátlaková skupina, která se rozhodla kandidovat ve volbách. Když potom z 11 europoslanců UKIPu skončili dva ve vězení pro podvod, věděl jsem, že je to pro mě konečná."

Kandidát konzervativců Craig Mackinlay | Foto: Jiří Hošek

Craig Mackinlay skoro 15 minut rozmlouvá s penzisty Maureen a Georgem, někdejšími členy Konzervativní strany, kteří se ale k Toryům kvůli Evropské unii obrátili zády. 7. května jim ale prý nakonec dají ještě jednu šanci.

„Craig byl velmi přesvědčivý a odpověděl na všechny naše otázky. Milujeme Evropu, ale v referendu bychom hlasovali proti Evropské unii. Nelíbí se mi anonymita celé té unijní konstrukce. Vždyť se ti lidé nikomu nezodpovídají a jejich kroky ovlivňují v Británii úplně všechno,“ stěžuje si George.

Zátoka Botany Bay u Kinsgate | Foto: Jiří Hošek

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme