Fossett se přes nedostatek paliva přiblížil k cíli

Cíl dobrodruha Steva Fossetta obletět Zemi na jednu nádrž je téměř na dosah. Ostřílený americký vzduchoplavec se přes problémy s nedostatkem paliva přiblížil k jihozápadnímu pobřeží Spojených států a pokud půjde vše podle předpokladů, v cíli na kansaském letišti Salina přistane kolem 19. hodiny našeho času.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letoun GlobalFlyer Virgin Atlantic | Zdroj: ČTK

Fossett se při přeletu nad Japonskem dostal do nesnází způsobených nepředvídaným úbytkem paliva poté, co ho zřejmě v počáteční fázi letu ztratil nečekaně mnoho. Navzdory tomu pilot pokračoval směrem na Havajské ostrovy.

Protože mu při přeletu Tichého oceánu pomáhal zadní vítr a let byl poměrně úsporný, rozhodl se ve své pouti pokračovat. "Jdeme do toho!" vzkázal Fossett svým příznivcům. Podle posledních zpráv se před kalifornským pobřežím pohybuje v letové hladině 13.900 metrů rychlostí přes 400 kilometrů za hodinu.

Fossettův doprovodný tým zatím stále studuje příčinu, proč měřiče úbytku paliva ve 13 nádržích letounu ukazují hodnoty, jež neodpovídají naměřené spotřebě pohonných hmot odebraných motorem. Zatím není jasné, zda šlo o závadu na měřicích přístrojích, nebo zda palivo z nádrže nějakým způsobem unikalo.

Pro případ, že by mu nad pevninou došlo, má Fossett v záloze ještě jeden plán - využít klouzavého letu. Jeho speciální letoun GlobalFlyer Virgin Atlantic totiž z výšky asi 14 kilometrů, v níž se pohybuje, dokáže jako větroň uletět ještě asi 300 kilometrů, než dosedne na zem.

Mezinárodní letecká federace případný rekordní let uzná v případě, že Fossett přistane na stejném letišti, z něhož v úterý v 01:47 SEČ vzlétl. Musí přitom ale protnout všechny poledníky a uletět nejméně 36.787,5 kilometru - tedy vzdálenost rovnající se délce obratníku Raka.

Aktuální polohu GlobalFlyeru můžete sledovat zde.

Martin Hromádka, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme