Bezpečnostní riziko? Majitel fotbalové Chelsea Abramovič má problém znovu získat britská víza

Fotbalová Chelsea sice vyhrála anglický FA Cup, její majitel Roman Abramovič se ale s hráči radovat nemůže. Britské úřady totiž ruskému oligarchovi zatím pořád neobnovily víza. Miliardářovi teď hrozí, že bude muset vysvětlovat původ svých peněz.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Abramovič na snímku z roku 2013. | Foto: Toby Melville | Zdroj: Reuters

Abramovič původně získal investorská víza první kategorie - každý, kdo do britské ekonomiky vložil víc než dva miliony liber (tedy necelých 60 milionů korun), má právo v zemi zůstat 40 měsíců. Jenže Británie mezitím pravidla zpřísnila.

Britské úřady ještě před udělením víza zjišťují původ investovaných peněz. A žadatele můžou odmítnout, pokud své finance nemá pod kontrolou, peníze získal nezákonně anebo původ jeho peněz může být v rozporu s veřejným zájmem. Od zavedení nových pravidel před třemi lety počet žádostí o tento typ víz klesl o víc než 80 procent.

Britská média a bezpečnostní složky upozorňují, že by některé Abramovičovy ruské investice mohly pro Británii znamenat bezpečnostní riziko. A část poslanců v pondělí zatlačila na premiérku Theresu Mayovou, aby před takovými investicemi nezavírala oči.

Stejná víza jako Abramovič získalo podle deníku Guardian 700 Rusů - u mnohých ale není jasný původ jejich peněz a existuje riziko, že část těchto lidí je napojena na Kreml a zneužívala benevolence starých britských pravidel.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme