Fotbal vyvolal potyčky mezi Egyptem a Alžírskem

Třicet pět raněných si podle egyptské policie vyžádaly nepokoje v Káhiře po prohranému klíčovém fotbalovém utkání s Alžírskem. Asi tisícovka rozhněvaných mužů pálila před ambasádou Alžírska jeho vlajky, útočila na policii zápalnými lahvemi a zničila několik aut. Protialžírské slogany pak zněly i během pátečních modliteb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alžírští fotbalisté oslavují vítězství nad Egyptem | Zdroj: ČTK

Egypťany pobouřilo údajné brutální napadení egyptských fanoušků Alžířany po fotbalové bitvě, která se udála na neutrální půdě v Súdánu.

Měli bychom se k Alžírsku postavit jako k jakékoliv zemi, která nám vyhlásila válku. Takto silné věty zněly z úst rozzlobených Egypťanů včetně syna prezidenta Mubaraka poté, co jejich národní fotbalový tým přišel v rozhodujícím utkání o účast na nadcházejícím světovém šampionátu.

Je otázka, nakolik jde o spravedlivé rozhořčení a nakolik o neschopnost vyrovnat se s porážkou. Násilí každopádně patří k egyptsko-alžírským fotbalovým bitvám už tradičně. Jiný nebyl ani předposlední zápas o minulém víkendu v Káhiře, kdy naopak kameny vrhané egyptskými fanoušky zranily tři alžírské reprezentanty v autobuse.

Vedle potyček mezi Alžířany a Egypťany ve čtyřech různých státech mají vybuzené vášně i politickou dohru. Obě země si navzájem povolávají diplomaty ke konzultacím.

Jan Prokeš, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme