Fotbalové ME 2012 stimuluje Poláky a Ukrajince

Před rokem UEFA rozhodla o tom, že mistrovství Evropy ve fotbale v roce 2012 uspořádají společně Polsko a Ukrajina. Pro obě země je tato prestižní akce velkou ekonomickou příležitostí i výzvou. Zejména v případě Polska panují pochybnosti, jestli je země na takovou výzvu připravená.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

fotbalový brankář | Foto: Puma

Rok se sešel s rokem a v Polsku se pořád nic neděje. Poláci musí přitom vybudovat nebo podstatně zmodernizovat všechny stadiony i veškerou infrastrukturu. Z plánovaného tisíce kilometrů dálnic ještě nestojí ani metr.

Za rok nepřibyl jediný hotel, o zázemí, které fotbalové teamy potřebují, ani nemluvě. Architektonický zázrak - národní stadion ve Varšavě - zůstává zatím jen v podobě kresleného návrhu. Pokud práce půjdou tímto tempem, Polsko bude na EURO 2012 připraveno v roce 2030, předpovídají zlí jazykové.

Naštěstí se bude mistrovství konat také na Ukrajině, kde neztráceli čas, potvrdil ve Varšavě prezident Viktor Juščenko: "Ukrajinská strana dělá vše pro to, aby dodržela harmonogram prací. Už ve druhé polovině tohoto roku uvedeme do provozu dva stadiony - v Doněcku a Dněpropetrovsku, pokračuje rekonstrukce kyjevského stadionu, stavíme stadion v Charkově a probíhají přípravy na rekonstrukci stadionů ve Lvově a Oděse."

Prezident Juščenko dále informoval o modernizaci infrastruktury a sektoru služeb: "V Kyjevě a dalších pořadatelských městech stavíme sto čtyř a pětihvězdičkových hotelů. Vybudujeme také 124 hotely se třemi hvězdičkami. Připravili jsme už legislativní podmínky pro investory."

Problémem je malá propustnost polsko-ukrajinské hranice. Ukrajinská železnice prodlouží evropských kolejový rozchod až do Lvova a města spojí síť nových dálnic.

"Potřebujeme prohloubit mezivládní spolupráci, musíme koordinovat naši činnost, protože nejde jen o zajištění fotbalového mistrovství. To, co vybudujeme, ještě více propojí naše země," připomněl polský prezident Lech Kaczyński. Polsko se ale na rozdíl od Ukrajiny zatím nepohnulo z mrtvého bodu.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme