Fotbaloví fandové v Riu smutní, mistrovství světa a olympiáda vzaly jejich klubům stadiony

Velké sportovní svátky, jako je třeba teď evropský fotbalový šampionát, obvykle provází velké nadšení fanoušků. Neplatí to ale vždycky. Například fotbalové mistrovství světa, kterým žila Brazílie před dvěma lety, a olympijské hry, které začnou za dva měsíce, vůbec neprospěly fotbalu v Riu de Janeiru. Právě naopak. O své domovské stadiony totiž dočasně přišly hned tři významné brazilské kluby.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavná Maracaná se letos zatím zaplnila fotbalovými fanoušky jen dvakrát, při dvou finálových zápasech riodejaneirského šampionátu

Slavná Maracaná se letos zatím zaplnila fotbalovými fanoušky jen dvakrát, při dvou finálových zápasech riodejaneirského šampionátu | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Právě začíná utkání brazilské první fotbalové ligy. Aktuálně třetí tým v tabulce, riodejaneirské Flamengo, hostí šestý celek a svého velkého rivala, saopaulské Palmeiras.

V baru Chico’s kousek od domovského stadionu Flamenga, slavné Maracanã, je však skoro prázdno. Normálně by tu byly všechny obsazené stoly i chodníky okolo, jenže Flamengo hraje domácí zápas daleko, v hlavním městě v Brasílii.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak dvě velké sportovní akce zasáhly do života fotbalových klubů a jejich fanoušků v Rio de Janeiru, natáčel David Koubek

Flamengo naposledy hrálo na svém domovském stadionu na Maracanã začátkem prosince loňského roku. A fanouškům to vadí. „Je těžké fandit… Vydržím to bez stadionu jen proto, že jsem blázen do Flamenga. Nezbude mi nic jiného než jít s kamarády do baru. Jinak bychom určitě byli všichni na Maracanã,“ říká Lisiane Ribeirová de Oliveirová Rodriguesová, která chodí na fotbal už od pěti let.

V baru Chico's se vždycky před zápasem s přáteli scházeli. Teď je náhradní domovský stadion 130 kilometrů daleko. „Je to frustrace. Takhle velký klub nemůže být bez stadionu. To, že nefunguje Maracanã, je obrovská ztráta. Pro všechny. Ale pro nás ještě větší. Dnes by to tam jako vždycky vřelo,“ konstatuje další člen klubu Flamengo Marcos Dias.

Efekt dvou velkých sportovních událostí v Brazílii byl v tomto případě negativní. Potvrzuje to i Marcelo Vianna, ředitel soutěží Riodejaneirského fotbalového svazu FERJ. „Fotbalu to neprospělo. V letech mezi mistrovstvím světa a olympijskými hrami jsme přišli o naše hlavní stadiony Maracanã a Nilton Santos.“

Osiřelá okénka pokladen na Maracaná. Letos se tu prodávaly vstupenky na fotbal jen dvakrát | Foto: David Koubek

Domovské stadiony prvoligových klubů Flamengo, Fluminense a Botafogo byly dlouho zavřené kvůli rekonstrukci. Letos v březnu je navíc na tři čtvrtě roku převzal olympijský organizační výbor, aby je připravil pro olympijské i paralympijské hry. Na Maracanã budou ceremoniály a fotbal a na stadionu Niltona Santose atletika.

Na Maracanã, jednom z nejslavnějších fotbalových stánků na světě, se ale nehrálo už od prosince. Fandové, kteří tam nemohli, mají o důvodech jasno: „Hrát tam je prostě drahé, chápeš? Ztratili jsme tak už spoustu fanoušků. Přitom právě diváci přinášejí klubu peníze. Jenže když je drahý lístek, nikdo tam nepůjde. Kdybys šel čtyřikrát do měsíce na fotbal, tak za to dáš půlku minimální mzdy,“ říká Marcos Dias.

Bez domovských stadionů strádají fanoušci i kluby

Paradoxně on si díky stadionu přišel na pěkné peníze, protože tam pracoval při rekonstrukci. Jenže ta vyšla draho a kluby od té doby stojí pronájem příliš mnoho. Že je stadion zrekonstruovaný pro fotbalové mistrovství v roce 2014 drahý, přiznává i funkcionář Marcelo Vianna.

„Aby se podařilo uspořádat na stadionu utkání, aby tam všechno fungovalo, bezpečnost, služby pro diváky a tak dále, je potřeba obrovská finanční síla. Takže jsme mohli využít Maracanã jen na finále, kdy jsme mohli předpokládat, že bude vyprodáno. Proto jsme museli využívat pro náš šampionát náhradní stadiony.“

Marcelo Vianna z Riodejaneirského fotbalového svazu tvrdí, že už brzy bude místnímu fotbalu líp | Foto: David Koubek

Velké kluby tak letos hrály zápasy místní ligy úplně jinde, dokonce párkrát stovky i tisíce kilometrů daleko v jiných státech – v Sao Paulu či v amazonském Manausu. A to jim neprospělo. Flamengo a Fluminense klesají i v žebříčku úspěšnosti brazilských klubů. Dohromady měly horší umístění v posledních deseti letech jen jednou.

„Flamengo a Fluminense dnes nemají domovský stadion. Každý, kdo má něco společného s fotbalem, potvrdí, že domácí prostředí je pro zápas velmi důležitý faktor, i po herní stránce,“ připomíná ředitel soutěží FERJ.

Vrátí se fotbal na Maracanã? Nájemce prodělává, vláda dává ruce pryč

Jak Marcelo Vianna a celý riodejaneirský fotbalový svaz, tak kluby i fanoušci se už teď nemohou dočkat, až budou olympijské hry minulostí. Včetně Lisiane. „Už se nemůžu dočkat, až zase naplníme Maracanã a zakřičíme. Zpěv fanoušků je nejkrásnější věc na světě!“

Pokud to půjde dobře, místní fotbal by se tam i na stadion Niltona Santose mohl vrátit už v listopadu. Ovšem v případě Maracanã to není zdaleka jisté, možná ho totiž nebude mít kdo provozovat. Konsorcium, které stadion opravilo a dostalo do dlouhodobého pronájmu na 35 let, prodělává. Ztráta od roku 2013 je v přepočtu přes 2,5 miliardy korun. A vlastník, místní vláda, dává ruce pryč.

Marcelo Vianna je ale optimista: „Stát dnes není schopen provoz finančně utáhnout. Ale věříme tomu, že by se mohl objevit někdo jiný, kdo bude stadion provozovat a kdo vymyslí, jak to udělat, aby zase vydělával a aby ho kluby mohly využívat. Kdo ví, třeba se dají dohromady samy kluby možná i s naším svazem. Věřím, že po olympijských hrách v listopadu už na něm zase začnou naše místní kluby hrát.“

ČRo, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme