Fotbaloví fanoušci ničí metro a stadiony v Jižní Americe. V Brazílii je posílají do jednoho kotle

Několik míst Jižní Ameriky zažilo tento týden opět násilnosti fotbalových fanoušků. Šlo o stadiony v Chile a také brazilské velkoměsto Recife. Na stadion postavený pro loňský šampionát se fanoušci nemohli kvůli výtržnostem ani dostat. Naopak na jihu fotbalové velmoci přišli s experimentem, který by mohl střetům mezi fanoušky zabránit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dodávka, která už něco najela. Má na tachometru 130 tisíc kilometrů a budí vždycky rozruch | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Stačil týden od triumfu domácího chilského výběru na mistrovství Jižní Ameriky ve fotbale a na tamní stadiony se vrátily souboje znepřátelených fanklubů.

To, co začalo jako úsměvná provokace fanoušků Universidad de Chile proti domácím Rangers, skončilo poničeným stadionem a ukončením zápasu v poločase. Duel mezi Evertonem a Wanderers se kvůli řádění některých diváků ani nezačal hrát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Násilí na stadionech v Jižní Americe neustává. V Brazílii má pomoci experiment, podrobnosti přináší zahraniční zpravodaj ČRo David Koubek

V brazilském Recife se odehrávají výtržnosti většinou už v metru cestou na stadion. Nechybějí ani dělbuchy.

Stejné to bylo i o minulém víkendu, kdy řádění fanoušků odnesly tři nové vlakové soupravy. Zaměstnanci metra se proto rozhodli, že před dalším zápasem raději zavřou brány stanic a vlaky zastaví.

Jeden z odborářů po incidentu řekl místním médiím, že pokud nebude ve stanicích a vlacích dost policistů, zachovají se podobně i příště. Hned při dalším zápase sice policie posílila, ale nemusí to být napořád.

Fotbalové svazy v Brazílii občas vyřeší potenciálně nebezpečné zápasy tak, že na stadion dovolí vstup pouze příznivcům domácího klubu. Jedny z nejhorších násilností pamatují na úplném jihu Brazílie, mezi velkými rivaly Internacionalem a Grémiem.

Už od března zkoušejí naprostou novinku. Fanoušci obou klubů jsou v jednom smíšeném kotli: každý červený, který jde na stadion, vezme jednoho modrého a naopak.

Zatím to funguje a kluby se tímhle řešením chlubí v celém světě - jestli to ale vydrží, se teprve ukáže - jinde v Brazílii si na to ještě netroufli.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme