Fotograf Conroy se po evakuaci z Homsu zřejmě léčí v některé z bejrútských nemocnic

V Sýrii zemřelo při pokusu zachránit britského novináře třináct lidí. Fotograf Paul Conroy byl zraněn v bombardovaném městě Homs, které je centrem opozice. Dezertérům syrské armády se ho podařilo přes nelegální přechod převést do Libanonu. Conroyovu zraněnou francouzskou kolegyni Edith Bouvierovou se podle všeho evakuovat nepovedlo, i když první zprávy tvrdily opak.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syřané žijící v Libanonu vyjadřují solidaritu zahraničním novinářům a protestují proti syrskému prezidentovi Asadovi | Zdroj: Reuters

Conroyovu zdařilou evakuaci potvrdila jeho rodina v Británii a také britské ministerstvo zahraničí vydalo oficiální prohlášení o tom, že je zpátky v Bejrútu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O záchraně britského fotografa mluvil ve Světě o osmé spolupracovník ČRo Ivan Kytka

Fotograf měl údajně utrpět tři vážná zranění. Podle syrských zdrojů mu měl hned na místě pomoci při evakuaci syrský červený kříž, ale Conroy a jeho tři zahraniční kolegové pomoc červeného kříže odmítli s tím, že měli obavy, že by mohlo jít o léčku, do které se je kdysi snažila nalákat syrská vládní vojska.

Conroy sám oficiálně nepromluvil. Informace o něm má jeho manželka a zpravodaj BBC v Bejrútu. Jeho manželka žijící v Británii s ním mluvila po telefonu a má první informace přímo od něj.

V této chvíli je nejspíše v některé z nejlepších bejrútských nemocnic, kde je mu poskytována první pomoc.

Evakuaci, která trvala 26 hodin, absolvoval po jedné z pašeráckých stezek mezi Sýrií a Libanonem na nosítkách. Při tom dostával infuze z kapaček.

Pašeráci přes hranici do Sýrie jezdí na motorkách. Vozí vše, co povstalci i civilisté potřebují. Od jídla, přes zdravotnický materiál, krevní konzervy až po zbraně a munici. Cesta je čím dál tím nebezpečnější, protože syrská armáda pečlivěji hlídá hranici a rovnou střílí. I proto tradiční pašeráci řemesla zanechali a teď zásoby do Sýrie vozí aktivisté.

Osud tří zahraničních novinářů v Sýrii zůstává nadále nejasný.

Britský fotograf Paul Conroy ještě v péči lékařů v Homsu | Foto: Reuters

Podle nejnovějších zpráv skupinu, ve které byli novináři, rozdělil jeden z útoků syrské armády. Pouze Paul Conroy byl ve skupince, které se podařilo utéct. Ostatní se museli vrátit. Zraněná Edith Bouvierová by tak měla být zpět v polní nemocnici v Homsu. Tuto informaci ale kromě povstalců ještě nikdo nepotvrdil.

Šance na další útěk není velká. Podle opozice syrská armáda zahájila ve městě pozemní ofenzívu. V ulicích se střílí ze samopalu i kulometů. A cílem má být zlikvidování veškerého odporu.

Navíc při pokusu o útěk syrští vojáci odhalili právě kanalizační potrubí, které povstalci používali k pašování. A obratem ho vyhodili do povětří. Město, nebo alespoň čtvrti, které kontrolují povstalci, jsou teď prý kompletně odříznuté od světa.

Vypadá to tedy, že jediná šance na záchranu v tuto chvíli je přes mezinárodní červený kříž. Edith Bouvierová ale napřed požaduje záruky od syrské vlády, že jí nezabaví natočený materiál.

Červený kříž se o záchranu minimálně dvakrát pokusil, ale zatím bez úspěchu. Nicméně sílí mezinárodní podpora pro humanitární pomoc civilistům v obležených městech. Spojené státy připravují novou rezoluci pro radu bezpečnosti OSN. Ta už by neměla požadovat Assadovo odstoupení a soustředit se právě na humanitární situaci obyvatel.

Přehrát

00:00 / 00:00

O osudu tří zahraničních novinářů v Sýrii mluvil v Odpoledním Radiožurnálu redaktor ČRo Ondřej Bouda

Zmírněním rezoluce chtějí Spojené státy získat podporu Moskvy a Pekingu, které první návrh vetovaly.

Čínský ministr zahraničí už v rozhovoru s Ligou arabských států řekl, že jeho země podporuje snahy o humanitární pomoc Sýrii.

Pro řadu lidí ale rezoluce může přijít už příliš pozdě. Po přerušení jediné tajné cesty do Homsu se tamní situace ještě zhorší. A podle OSN v Sýrii za poslední rok zemřelo přes 7,5 tisíce lidí. Denně teď už umírá přes 100 civilistů.

Odvážných novinářů ubývá

Po konfliktu v Egyptě nebo Libyi je na novinářích znát únava. Počet odvážných a statečných novinářů postupně ubývá. Při konfliktech v Libyi byli zraněni nebo zabiti tři přední britští dokumentaristé, fotografové a píšící novináři.

„Těch skutečně odvážných zbývá v Británii odhadem pět nebo deset,“ říká spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka.

„Například BBC, která má velké finance a velký trénink korespondentů, se do Sýrie vůbec neodváží své korespondenty vysílat. Také konflikty v arabském světě za posledních 12 nebo 14 měsíců stály britské redakce opravdu spoustu peněz a vysílání kohokoli do místa občanské války není teď pro ně finančně únosná nebo logisticky snadná věc,“ dodává Kytka.

Podle něj jsou novináři v Sýrii považováni za součást nepřátelské linie a syrské ozbrojené síly se k nim tak chovají.

Ondřej Bouda, Michaela Vydrová, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme