Fotografie podezřelého z bombových útoků na Londýn obletěla svět

V Londýně útočili atentátníci - sebevrazi. V Evropě je to vůbec poprvé, co teroristé použili tento způsob útoku. Tři z nich byli Britové pákistánského původu, čtvrtý se narodil na Jamajce, tvrdí britští vyšetřovatelé. Policie také zveřejnila snímky muže, který zřejmě zosnoval výbuch v autobuse v centru města, při němž zahynulo 14 lidí. A na Trafalgarském náměstí se večer konala vigilie za oběti teroristických útoků z minulého čtvrtka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasib Hussain | Zdroj: ČTK

Londýnská policie Scotland Yard vydala výzvu, aby kdokoli, kdo viděl osmnáctiletého Hasiba Husseina zatelefonoval na zvláštní protiteroristickou linku. Zároveň byl zveřejněn jeho snímek z průmyslové kamery na nádraží Kings Cross, kam ve čtvrtek ráno minulý týden přijel vlakem z Lutonu spolu s ostatními atentátníky. Jeho průkazka byla nalezena na místě výbuchu londýnského autobusu číslo třicet, ve kterém zahynulo 14 lidí. Policie nyní zná totožnost všech čtyř atentátníků a je přesvědčena, že všichni při útocích zahynuli.

Policie oznámila jméno údajného čtvrtého atentátníka, který pravděpodobně bydlel v domě v Aylesbury, kde policie zahájila domovní prohlídku ve středu večer. Je to Lindsey Germaine jamajského původu. Všechny čtyři údajné atentátníky zachytila průmyslová kamera na londýnském nádraží Kings Cross po jejich příjezdu vlakem z Lutonu krátce před půl devátou minulý čtvrtek. Všichni čtyři pak při útocích zahynuli.

Pátý terorista, který má být organizátorem útoku, podle listu The Times opustil Británii den před atentáty. Má prý napojení na přívržence sítě Al-Káidy v USA a byl zapleten do dřívějších teroristických útoků. Policie rovněž hledá šestého muže, egyptského studenta, který zmizel ze své adresy v Leedsu.

Na Trafalgarském náměstí v Londýně byla ve čtvrtek večer vigilie za oběti útoků, které se zúčastnily tisíce lidí. V předměstí Leedsu na severu Anglie policie provedla kontrolovaný výbuch v jednom domě a místní obyvatelstvo bylo evakuováno.

Tichá pocta obětem

Londýňané uctili oběti teroristických útoků | Foto: ČTK/AP

Dvěma minutami ticha si dnes více než padesátku obětí útoků v londýnském metru a autobusu připomněli nejen obyvatelé britských ostrovů, ale i dalších evropských zemí. Za konec terorismu se modlil papež Benedikt XVI. V Británii, kde bylo ve 13:00 SELČ pravé poledne, život na dvě minuty zcela utichl. Zastavilo se všech 8500 autobusů londýnské městské dopravy, vozy taxi, na letišti Heathrow nevzlétlo ani nepřistálo žádné letadlo.

Dvě minuty ticha držela na návrh slovenského premiéra Mikuláše Dzurindy s Británií celá Evropská unie včetně České republiky. V Itálii se zastavily vládní instituce a televize přerušila vysílání záběry z Londýna. Za konec terorismu se modlil papež Benedikt XVI. Veřejná doprava stála i v Berlíně. Vlajky visely na půl žerdi v sídle institucí EU v Bruselu.

Také v Polsku televizní kanály na dvě minuty přerušily vysílání. Prezident Aleksander Kwaśniewski rozhodl o tom, že na vlajky na úřadech a státních institucích budou dnes staženy na půl žerdi jako výraz solidarity s Londýňany. Primátor Varšavy Lech Kaczyński vydal nařízení, aby se na dvě minuty zastavila také městská hromadná doprava.

Milan Kopp, Milan Kocourek, Zuzana Bančanská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme