Francie má za sebou první vítězství v boji s koronavirem, prohlásil prezident Macron

Boj proti nemoci covid-19 neskončil, ale Francie si v něm připsala první vítězství. Takto v nedělním večerním projevu hodnotil vývoj francouzský prezident Emmanuel Macron. Oznámil, že od pondělka už bude celá metropolitní Francie brána jako „zelená zóna“ s nízkým rizikem šíření koronaviru. Rovněž od 22. června by měly naplno obnovit prezenční výuku základní i střední školy.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Macron během durhého dne summitu

Francouzský prezident v půlhodinovém projevu mluvil také o ekonomických dopadech koronavirové krize | Foto: Christian Hartmann | Zdroj: Reuters

„Léto 2020 nebude jako jiná léta a budeme muset bedlivě sledovat vývoj epidemie. Bude potřeba se připravit na možnost, že udeří znovu a ještě silněji. Boj proti epidemii tedy neskončil. Ale mám radost, stejně jako vy, z tohoto prvního vítězství nad virem,“ citoval Macrona deník Le Monde.

V pondělí se změní takzvaný semafor. Mezi červenými státy zůstane jen Švédsko a Portugalsko

Číst článek

Francie má pátou nejvyšší oficiální bilanci obětí covidu-19 na světě, s nemocí vláda spojuje skoro 30 000 úmrtí. V posledních dnech ale ministerstvo zdravotnictví hlásilo méně než 30 mrtvých denně, zatímco potvrzené případy nákazy koronavirem přibývají po stovkách. Po značných kapacitních problémech z první poloviny dubna také vytrvale klesá vytíženost nemocnic, přičemž počet lidí hospitalizovaných kvůli nákaze v zemi o víkendu spadl pod 11 000.

Nejhůře byl zasažen severovýchod Francie včetně Paříže a jejího okolí, přičemž tyto regiony byly před měsícem na začátku uvolňování celostátní karantény označeny jako „červené zóny“. V pondělí se ale i tyto oblasti stanou zónami zelenými, což znamená, že i v hlavním městě budou moci restaurace a bary přivítat zákazníky ve svých vnitřních prostorách.

Soběstačnější Evropa

O týden později by pak měla být naplno obnovena povinná školní docházka. „Jesle, školy a střední školy se připravují na to, že od 22. června přijmou všechny žáky povinným způsobem a podle pravidel běžné docházky. Bude třeba se nadále co nejvíce vyhýbat shromážděním, protože víme, že to jsou hlavní příležitosti pro šíření viru,“ řekl Macron.

Francouzští včelaři vyhlížejí více medu než loni. Včelám pomohlo počasí a možná i koronavirus

Číst článek

Francouzský prezident v půlhodinovém projevu mluvil také o ekonomických dopadech koronavirové krize, která podle agentury Reuters obnažila závislost Francie i zbytku Evropy na globálních dodavatelských řetězcích. Macron avizoval, že bude usilovat o vybudování Evropy méně závislé na Číně nebo Spojených státech.

„Tato zkouška také ukázala slabiny, křehkost, naši závislost na jiných kontinentech ohledně opatřování jistých výrobků,“ míní šéf Elysejského paláce. Francouzská vláda očekává, že ekonomika letos v meziročním srovnání zpomalí o 11 procent. Podle Macrona je „jedinou odpovědí“ na současnou krizi „vytvořit silný a odolný ekonomický model, více pracovat a vyrábět, abychom nebyli závislí na ostatních“. Navýšení daní kvůli pokrytí výdajů na krizová opatření prezident vyloučil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme