Francie a Itálie chtějí reformu Schengenu a posílení agentury Frontex

Francie a Itálie chtějí reformovat Schengenskou dohodu. Prezident Nicolas Sarkozy a premiér Silvio Berlusconi se v Římě shodli i na tom, že by se měl posílit Frontex, evropská agentura pro spolupráci na vnějších hranicích členských států. Obě země čelí obtížné situaci, kterou způsobil exodus desítek tisíc uprchlíků ze severní Afriky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy a italský premiér Silvio Berlusconi

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy a italský premiér Silvio Berlusconi | Zdroj: ČTK

Jak v Odpoledním Radiožurnálu uvedla římská spolupracovnice ČRo Vědunka Lunardi, která schůzku Berlusconiho se Srakozym sledoavala, obě země si uvědomují, že velké migrační proudy nemohou jednotlivé státy zvládat sami. Politici proto podepsali společné prohlášení s návrhy pro Evropskou unii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Francouzsko-italský summit sledovala v Římě spolupracovnice ČRo Vědunka Lunardi.

„Návrh obsahuje kromě posílení evropské agentury Frontex (Evropská agentura pro řízení operativní spolupráce na vnějších hranicích členských států EU), větší koordinaci mezi zeměmi, které podepsaly schengenskou dohodu a zpružnění této dohody v tom směru že jednotlivé státy by měly mít možnost v naléhavých situacích kontrolovat své hranice přísněji,“ přiblížila Lunardi.

Evropská komise dnes uvedla, že pozastavit fungování schengenského prostoru volného pohybu bez hraničních kontrol není možné. Bylo by prý ale možné jednat o změně podmínek, což by umožnilo dočasně obnovit kontroly na hranicích.

Bombardování v Libyi

Italský premiér a francouzský prezident jednali také o situaci v Libyi. Berlusconi oznámil, že Itálie se bude rovněž podílet na bombardování v Libyi. Dosud to odmítala.

Jak připomněla Lunardi, italský premiér tím rozhořčil nejen několik ministrů, svého spojence Ligu severu, která nechce bombardovat bývalou kolonii, ale i poměrně velkou část italské veřejnosti. „Ministr obrany La Russa i premiér Berlusconi nyní ujišťují, že to budou takzvané inteligentní nálety, tedy pouze na vojenské cíle, ale italská veřejnost inteligenci náletů příliš nevěří,“ řekla.

Ekonomické otázky

Připomněla, že na summitu se projednávaly i ekonomické otázky. A Francii podle Lunardi na nich záleží asi víc, než na migrační vlně.

„Itálie se chce bránit schopingu velkých francouzských společnosti v Itálii, kde skupují ty nejlepší a prosperující podniky v sektorech, které jsou pro Itálii strategické. Itálie chce aplikovat stejný zákon, jako má Francie na obranu svých podniků, což Francii irituje ještě víc,“ vysvětlila.

Dodala, že právě dnes francouzský mlékárenský obr Lactalis nabídl neodolatelnou cenu za akcie svého italského rivala Parmalat s cílem získat 100 procent. „A vypadá to, že bude úspěšný,“ dodala.

Někteří komentátoři se podle Lunardi obávají, že Itálie Francii na summitu ustoupila téměř ve všem, výměnou za jmenování současného guvernéra italské centrální banky Draghiho na post šéfa Evropské banky.

Vědunka Lunardi, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme