Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Francie a Německo chtějí vyvinout nový evropský bojový letoun a reformovat unii

Německo a Francie společně vytvoří novou generaci evropského bojového letounu. Harmonogram vývoje by měl být předložen do poloviny roku 2018, prohlásila po společném zasedání vlád obou zemí německá kancléřka Angela Merkelová. Francouzský prezident Emmanuel Macron toto rozhodnutí považuje za revoluční, napsala agentura DPA.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německo a Francie společně vytvoří novou generaci evropského bojového letounu.

Německo a Francie společně vytvoří novou generaci evropského bojového letounu. | Zdroj: Reuters

Macron s Merkelovou na tiskové konferenci řekli, že chtějí vedle společné evropské obrany spolupracovat i na kybernetické bezpečnosti, dalším rozvoji Evropské unie a eurozóny a také na řešení migračních problémů.

Po vládním zasedání zveřejnil Elysejský palác dokument, podle kterého Paříž s Berlínem chtějí nahradit stávající letky nadzvukových vojenských letadel novou generací společné evropské stíhačky. Výzbroj obou zemí v této oblasti se liší, zatímco Německo využívá evropské stroje Eurofighter, Francie kvůli neshodám v tomto projektu vyvinula vlastní nadzvukový letoun Rafale.

Rusko může na cvičení poslat až 100 tisíc vojáků, bojí se NATO. Na akci chce pozorovatele

Číst článek

Zmíněný dokument rovněž informuje o chystaném vývoji nové generace bojového vrtulníku Tiger a o novém bojovém systému, který by podle analytiků mohl zahrnovat pilotované i bezpilotní prostředky.

Součástí tématu bezpečnosti byla i diskuse o Africe, které je podle Macrona i Merkelové nutné věnovat zvýšené úsilí, neboť tento kontinent je jedním ze zdrojů migrace. Merkelová poznamenala, že ekonomická situace v Africe není dobrá, což vede k touze Afričanů odejít do Evropy. Macron zase hovořil o významu posílení afrických vojenských kapacit, konkrétně pak v oblasti Sahelu, kde operují radikální islámské organizace.

Cíl: reforma EU

Kancléřka dále novinářům sdělila, že chce vdechnout nový život do francouzsko-německého vztahu s cílem reformovat Evropskou unii. Francie a Německo jsou obecně považovány za motor unijní integrace.

"Myslím, že jsme krátce poté, co zde nastoupila nová vláda, ukázali, že jsme připraveni dodat francouzsko-německým vztahům nový elán," řekla Merkelová.

Dodala, že se s Macronem shodla na nutnosti stabilizace a dalšího rozvoje eurozóny. Jako příklad zmínila vylepšení Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), který funguje jako záchranný fond eurozóny. Zároveň řekla, že je možné hovořit i o ustavení funkce ministra financí zemí platících společnou evropskou měnou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme