Francie a Německo nepodpoří protiirácký zásah

Francie a Německo definitivně potvrdily, že případný vojenský zásah proti Iráku nepodpoří. Svůj odmítavý postoj daly najevo během oslav 40. výročí podpisu francouzsko-německé smlouvy. Podle Francie k útoku zatím není důvod a Německo chce, aby byl Irák k odzbrojení přinucen výhradně mírovou cestou. Pentagon přiznává, že s Francií a Německem je problém, ale americké vedení sází v podpoře své politiky proti Iráku na nové členy NATO.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerhard Schröder a Jacques Chirac

Gerhard Schröder a Jacques Chirac | Zdroj: ČTK

Německo nadále prosazuje řešení irácké krize bez použití síly. "Nebudeme v Radě bezpečnosti hlasovat pro válku," prohlásil poprvé veřejně kancléř Schröder. Podle pozorovatelů to nemusí přímo znamenat, že německý zástupce v Radě bude hlasovat proti případné rezoluci, může se totiž hlasování také zdržet.

Na předvolebním zemském shromáždění své sociálnědemokratické strany kancléř navíc zopakoval, že se spolková republika fyzicky nezúčastní žádné vojenské operace, ať už k útoku na Irák dojde pod mandátem OSN, nebo bez něj. Podle Schrödera tento postoj nic nemění na jeho přesvědčení, že Irák musí být odzbrojen pokud se prokáže, že vlastní zbraně hromadného ničení. Německé vedení je přesvědčeno, že i toho lze dosáhnout mírovými prostředky.

Francie bude prosazovat, aby o úderu rozhodla Rada bezpečnosti. "Bráníme se tomu, aby se jednalo o unilaterální akci, navíc ještě v době, kdy práce inspektorů ještě neskončila," prohlásil prezident Chirac.

Pozorovatelé soudí, že shoda postojů Francie a Německa může mít vliv na rozhodnutí Spojených států, kdy vojenský útok zahájit. Francie však dala jasně najevo, že by při jednání o Iráku v Radě bezpečnosti zvažovala možnost použití práva veta.

Pentagon přiznává, že s Francií a Německem je problém, ale americké vedení sází v podpoře své politiky proti Iráku na nové členy NATO. Na tiskové konferenci pro zahraniční novináře ve Washingtonu to řekl americký ministr obrany Donald Rusmfeld.

Spojené Státy nepřemýšlejí o Evropě, jako o Francii a Německu. Podle Donalda Rumsfelda představují tyto země starou Evropu a středobod, okolo kterého se točí nová Evropa, se posouvá na východ. Aniž by americký ministr obrany zmínil konkrétní země, upozornil na nové členské státy NATO a na ty, které byly právě do Severoatlantické aliance pozvány.

Široké spektrum nových zemí, které se v době snah dostat se do aliance k americkým postojům velmi přiblížily, dal ministr Rumsfeld do protikladu k těm, které jasně vyjádřili, že nepodpoří vojenskou akci proti Iráku.

Podle šéfa Pentagonu nezáleží tolik na výzkumech veřejného mínění, ale na tom, jak dokáží vůdci evropských zemí přesvědčit fakty veřejnost, že jejich rozhodnutí je správné. "Pokud s námi nějaká země nesouhlasí, nu což, to se stalo už mnohokrát v historii," řekl zahraničním korespondentům Donald Rumsfeld.

Miroslav Konvalina, Jan Šmíd, Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme