Francie a Německo zablokují vstup Bulharska a Rumunska do Schengenu

Hraniční kontroly mezi Bulharskem , Rumunskem a zbytkem Evropské unie zůstanou. Francie a Německo zablokují rozšíření Schengenského prostoru o tyto dvě země. Oznámily to ministři vnitra obou zemí ve společném dopise rozeslaném ostatním členům Unie. Rumunsko přijalo zprávu s hněvem, Bulharsko s pokorou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozcestí u Schengenu

Rozcestí u Schengenu | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Přijetí Bulharska a Rumunska do Schengenského prostoru bez vnitřních hraničních kontrol od března příštího roku je zatím předčasné. Píše se v dopise ministrů Brice Hortefeuxe a Thomase de Maizierea. Německu i Francii vadí, že reformy soudních a správních systémů obou unijních nováčků stále nejsou dotažené a jak se uvádí v dopise mohou mít ‘vážné důsledky pro bezpečnost Evropské unie‘.

Bulharsko i Rumunsko se podle dopisu stále nevyrovnaly se zkostnatělostí svého soudnictví. Ne zcela účinný je boj s organizovaným zločinem a nedaří se ani potírat rozbujelou korupci pronikající i do nejvyšších pater politiky. Stejné výtky zněly vůči oběma zemím i před jejich vstupem do Evropské Unie vůbec. Přesto se ale v roce 2007 staly jejími členy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Francie a Německo blokují vstup Rumunska a Bulharska do Schengenu. Hosty Rádia Česko byli bruselský zpravodaj ČRo Pavel Novák a berlínský spolupracovník ČRo Jaroslav Šonka.

Jak na Rádiu Česko doplnil bruselský zpravodaj ČRo Pavel Novák, Francii může také vadit zkušenost s rumunskými Romy, které musela vystěhovávat ze svých sídlišť, za což byla pokáraná, protože lidé mohou v rámci EU přebývat na území jiného členského státu. Německo se podle zpravodaje pravděpodobně připojuje ke svému partnerovi.

Vstup do Shengenu přitom musejí jednomyslně schválit všichni členové schengenského prostoru. Experti EU, kteří Rumunsko a Bulharsko navštívili, by v lednu měli zveřejnit zprávu a na jejím základě by se pak měly vlády rozhodnout o členství Rumunska a Bulharska.

Stanovisko EU k této problematice není podle zpravodaje známé, ale například Evropská komise s v tomto případě podle něj chová jako kdyby se jí to příliš netýkalo. „Říká, že rozšíření schengenského prostoru schvaluje Rada EU, tedy 27 států, a z pohledu EK jsou všechny podmínky pro vstup splněny,“ vysvětlil.

Rozdílné reakce Rumunska a Bulharska

Na rozhodnutí Německa a Francie zareagovaly obě balkánské země různě. Jak uvedl zpravodaj, rumunský prezident reagoval slovy, že jde o diskriminaci Rumunska, kterou nebude tolerovat ani od členů EU.

Bulharsko se vyjádřilo smířlivěji. Podle mluvčího ministerstva zahraničí udělá Sofie všechno pro to, aby zlepšila soudnictví a boj s organizovaným zločinem.

Pavel Novák, Katarína Brezovská, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme