Francie vrátila Alžírsku ostatky 24 bojovníků proti koloniální nadvládě. Lebky byly vystavené v muzeu

Francie vrátila Alžírsku ostatky 24 bojovníků proti francouzskému kolonialismu. Hlavy patřily vůdcům povstání proti francouzské okupaci a připojení severního Alžírska přímo k Francii. V posledních letech byly lebky v muzeu v Paříži. Alžířané to považovali za urážku a požadovali jejich vrácení.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francie vrátila Alžírsku ostatky 24 bojovníků proti francouzskému kolonialismu

Francie vrátila Alžírsku ostatky 24 bojovníků proti francouzskému kolonialismu | Zdroj: Profiedia

Ostatky bojovníků v Alžírsku přivítali s vojenskými poctami jako mučedníky boje za svobodu. Poklonil se jim i prezident Abdelmadžíd Tabbún.

24 bojovníků se v roce 1849 postavilo proti připojení části Alžírska k Francii. Francouzi povstalce nechali popravit a jejich uťaté hlavy pak vystavili jako vojenskou trofej.

Vrácení ostatků před dvěma lety schválil francouzský prezident Emmanuel Macron, který zároveň označil kolonialismus za vážnou chybu.

Francie Alžírsko ovládala 130 let do konce krvavé války za nezávislost roku 1962. Součástí nadvlády bylo i usazování francouzských kolonistů a útlak a pofrancouzšťování arabského a berberského obyvatelstva. Část Alžířanů to dodnes označuje za genocidu.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme