Napětí mezi Paříží a Alžírem pokračuje. Francouzská vojenská letadla nesmí do vzdušného prostoru země

Alžírsko v neděli uzavřelo svůj vzdušný prostor pro francouzská vojenská letadla, která jej běžně využívají pro přelety k misím v severní Africe. S odvoláním na francouzské ozbrojené síly o tom informovala agentura AFP. Alžír si v sobotu povolal ke konzultacím svého velvyslance ve Francii, a to údajně kvůli výrokům francouzského prezidenta Emmanuela Macrona patrně z článku listu Le Monde.

Alžír/Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alžírsko Francii o rozhodnutí oficiálně neinformovalo (ilustrační foto) | Foto: Regis Duvignau | Zdroj: Reuters

„Dnes ráno jsme při registraci letových plánů pro dvě letadla zjistili, že Alžířané uzavřeli přelet nad svým územím pro francouzská vojenská letadla,“ uvedl v neděli plukovník Pascal Ianni s tím, že armádu o rozhodnutí nikdo oficiální cestou neuvědomil.

Francie vrátila Alžírsku ostatky 24 bojovníků proti koloniální nadvládě. Lebky byly vystavené v muzeu

Číst článek

„Lehce to naruší zajištění podpory, letadla musí upravit své letové plány, ale operace nebo zpravodajské mise to neovlivní,“ uvedl plukovník. Francie v oblasti Sahelu a Sahary působí mimo jiné v rozsáhlé malijské misi Barkhane, zaměřené na boj s islámskými radikály. V jejím rámci vznikla operace Takuba, jejíž součástí je i jednotka českých speciálních sil.

Vztahy mezi Paříží a Alžírem v posledních dnech narušilo nejprve oznámení, že Francie výrazně omezí vydávání víz občanům Alžírska, Maroka a Tuniska. Alžírské ministerstvo zahraničí si kvůli tomu ve středu předvolalo francouzského velvyslance v Alžíru a předalo mu oznámení o formálním vládním protestu proti rozhodnutí.

Sobotnímu povolání alžírského velvyslance ve Francii ke konzultacím předcházelo zveřejnění článku listu Le Monde o setkání Macrona s potomky těch, kteří zažili alžírskou válku za nezávislost na Francii. Macron v něm uvedl, že Alžírsko bylo po získání nezávislosti v roce 1962 udržováno „politicko-vojenským systémem“ a svou oficiální historii přepsalo na základě „diskurzu postaveném na nenávisti k Francii“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme