Francie řeší další hákové kříže, vandalové posprejovali bývalou synagogu nacistickými symboly

Neznámí vandalové nasprejovali na bývalou synagogu v obci Mommenheim na východě Francie několik hákových křížů. Informoval o tom v pondělí server France Bleu. Nacistické symboly se na budově objevily jen dva dny poté, co někdo poničil pomník na místě někdejší synagogy v nedalekém Štrasburku.

Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budovu bývalé synagogy posprejoval neznámý pachatel hákovými kříži | Foto: Vincent Kessler | Zdroj: Reuters

Pět svastik objevili lidé na dveřích a boční fasádě budovy, která dříve fungovala jako synagoga a dodnes má v tympanonu nad vstupními dveřmi vytesaný nápis v hebrejštině. V současnosti je v někdejší židovské modlitebně volnočasové centrum s tělocvičnou.

Hákové kříže i nápisy v němčině. Na židovském hřbitově nedaleko Štrasburku někdo zneuctil 96 hrobů

Číst článek

Mommenheim leží dvacet kilometrů severně od Štrasburku a patnáct kilometrů severně od Quatzenheimu. V obou těchto místech v uplynulých dnech řádili podobným způsobem neznámí vandalové.

V Quatzenheimu před necelými dvěma týdny pomaloval kdosi hákovými kříži a nápisy v němčině desítky hrobů na židovském hřbitově. Ve Štrasburku v noci na sobotu vandal poškodil pomník, který stojí na místě bývalé synagogy vypálené a následně zbořené nacisty ve 40. letech minulého století. V pondělí ráno se navíc podle serveru France Bleu našel před školkou ve Štrasburku list papíru s antisemitskými poznámkami.

Starosta Mommenheimu Francis Wolf řekl, že je činem „pobouřen a znechucen“. Mluvčí židovské obce departementu Bas-Rhin Thierry Roos, který už v sobotu odsoudil poničení pomníku ve Štrasburku, vyjádřil znechucení nad tím, že se z „antisemitských činů stává každodenní záležitost“.

Další antisemitský útok ve Francii. Ve Štrasburku vandal poškodil pomník na místě někdejší synagogy

Číst článek

Ve Francii se v poslední době antisemitské činy množí. Protižidovské nápisy a hákové kříže se před časem objevily také na desítce budov ve 14. pařížském obvodu. Pobouření vyvolaly antisemitské urážky na adresu konzervativního filozofa a syna polských přistěhovalců Alaina Finkielkrauta, které padly v polovině února během demonstrace hnutí žlutých vest v Paříži.

Prezident Emmanuel Macron jakékoli projevy antisemitismu ostře odsoudil a ohlásil několik opatření v boji proti němu.

Francouzské úřady loni zaznamenaly 541 antisemitských incidentů, tedy o 75 procent více než v roce předchozím. Země má přitom největší židovskou komunitu v Evropě, která čítá více než půl milionu lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme