Emmanuel Macron poprvé od vypuknutí roztržky kolem ponorek mluvil s premiérem Austrálie

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek telefonoval s australským premiérem Scottem Morrisonem. Mluvil s ním přitom poprvé od zářijového oznámení bezpečnostního paktu Austrálie s USA a Británií, který rozhněval Francii. Podle prohlášení Elysejského paláce Macron Morrisonovi sdělil, že obnova narušené důvěry je na Austrálii.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Emmanuel Macron telefonoval s australským premiérem Scottem Morrisonem | Foto: POOL | Zdroj: Reuters

Francie v důsledku nového australsko-britsko-amerického partnerství přišla o obří zakázku na dodávku 12 ponorek australské armádě. O uzavření paktu označovaného zkratkou AUKUS podle názvů tří zemí se Paříž dozvěděla s minimálním předstihem před širokou veřejností. Po jeho představení hovořila o zradě a povolala z Austrálie svého velvyslance. Premiér Morrison následně uvedl, že chápe francouzské zklamání, ale že Austrálie zkrátka konala podle svých zájmů.

Macron mu nyní vzkázal, že australská vláda by měla navrhnout „konkrétní kroky“ směřující k rekonstrukci vzájemných vztahů, uvedla kancelář francouzského prezidenta. Šéf Elysejského paláce zároveň „připomenul, že jednostranné rozhodnutí Austrálie omezit strategické francouzsko-australské partnerství... narušilo důvěru panující mezi našimi dvěma zeměmi“, citovala z komuniké agentura AFP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme