Těžší získání azylu, snadnější život po něm. Francie představila novelu zákona pro přistěhovalce

Francouzská vláda představila návrh zákona urychlující azylové řízení. Novela má zpřísnit podmínky pro přistěhovalce, ale zároveň zjednodušit pobyt těm, kteří už azyl získali. Informuje o tom agentura AP. Francouzská vláda tvrdí, že jí nový zákon pomůže rychleji vyhošťovat neúspěšné žadatele o azyl. Ochránci lidských práv ale tvrdí, že je navrhovaná novela příliš přísná. Francouzský parlament se návrhem bude zabývat v dubnu.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest proti novému francouzskému zákonu o azylu. Demonstranti drží plakáty s nápisy jako „Azyl je právo“ | Foto: Pascal Rossignol | Zdroj: Reuters

Novela například navrhuje zkrátit doba azylového řízení. Z dosavadního roku má být maximální lhůta šest měsíců, včetně času na odvolání při zamítnutí žádosti.

Úspěšní žadatelé o azyl pak získají větší státní podporu v podobě pracovních školení nebo intenzivnějších kurzů francouzštiny.

Podle oficiálních statistik loni ve Francii požádalo o azyl více než 100 000 lidí, což je o 17 procent více než v předchozím roce.

Nejvíce žádostí o azyl podali Albánci, Afghánci, Haiťané a Súdánci. Azyl nakonec získala asi třetina žadatelů.

Marie Štenglová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme