Ve Francii se zřítila belgická stíhačka F16. Piloti se katapultovali, jeden uvízl na drátech vysokého napětí

V departmentu Morbihan na západě Francie se ve čtvrtek ze zatím neznámých důvodů zřítila belgická stíhačka F-16. Oba piloti se stihli včas katapultovat a jsou naživu, utrpěli však zranění. Padák jednoho z nich se při sestupu zamotal do drátů vysokého napětí a voják na nich zůstal přes dvě hodiny viset. Záchranářům se ho však už podařilo dostat na zem. Havárii potvrdilo i belgické ministerstvo obrany.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Havárii belgické stíhačky F-16 potvrdilo belgické ministerstvo obrany (ilustrační foto). | Foto: J. Hlaváč | Zdroj: Armáda ČR

„Letoun vzlétl z Florennes (v Belgii) a mířil na leteckou základnu námořnictva Lann-Bihoué,“ která se nachází poblíž města Lorient v Bretani, uvedly úřady. Letadlo neneslo žádné zbraně a jeho náklad vyšetřovatelé zkoumají.

‚Piloti ho vytlačili.‘ Stíhačka NATO se pokusila přiblížit k letadlu s ruským ministrem obrany

Číst článek

Kolem místa havárie vytvořila policie bezpečnostní perimetr v okruhu 500 metrů. Vedení departmentu Morbihan mobilizovalo 40 hasičů a 20 hasičských vozů a z bezpečnostních důvodů evakuovalo celkem 15 lidí z osmi domů.

„Křídlo letadla vytrhlo kus střechy na severní straně našeho domu. Škody jsou značné: Stromy a kůlna byly v plamenech, když nás s manželkou evakuovali,“ svěřil se deníku Télégramme jeden z místních obyvatel.

„Potvrzujeme, že dvoumístná F-16, která vykonávala cvičný let, se dnes porouchala poblíž Lorientu. Oba dva lidé na palubě se katapultovali, vystřelovací sedadla zafungovala. Tým z vedení letecké bezpečnosti (ministerstva) obrany je na cestě z Belgie,“ uvedlo ve vyjádření belgické ministerstvo obrany.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme