Francie propustila zadržovanou britskou rybářskou loď. Politici mají o situaci jednat ve čtvrtek

Francouzský soud nařídil propustit britskou rybářskou loď, kterou úřady zadržely minulý týden poblíž přístavního města Le Havre. Informovala o tom ve středu agentura PA. Plavidlo již podle majitele opustilo francouzský přístav. Zadržování lodi, zdůvodněné administrativními pochybeními, bylo součástí širšího sporu mezi Paříží a Londýnem o rybolovná práva po odchodu Británie z Evropské unie.

Paříž/Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britští rybáři prochází kolem lodi Cornelis-Gert Jan, která byla minulý týden zadržená Francií kvůli chybějící licenci

Konflikt o rybolov propukl po odchodu Británie z Evropské unie. Obě strany se dohodly, že evropští rybáři mohou nadále lovit v britských teritoriálních vodách, pokud prokážou, že v nich lovili i před brexitem (ilustrační foto) | Foto: Stephane Mahe | Zdroj: Reuters

Podle francouzských úřadů loď lovila poblíž ústí řeky Seiny bez patřičného povolení.

Londýn v souvislosti s incidentem hovořil o porušení mezinárodního práva. Británie pohrozila Francii právními kroky a požadavky kompenzací, pokud nebude spor urovnán.

Paříž zase hrozila, že zavede cílená opatření, jako jsou přísnější kontroly britského zboží přicházejícího do Francie nebo uzavření francouzských přístavů pro britské rybářské lodě.

Plavidlo i s posádkou již opustilo přístav Le Havre, uvedl podle agentury AP Andrew Brown, mluvčí společnosti Macduff Shellfish, která loď Cornelis Gert Jan vlastní.

Spory o dokumentaci

Celý konflikt o rybolov propukl po odchodu Británie z Evropské unie.

‚Musíme mluvit jazykem síly.‘ Francouzi zadrželi britskou rybářskou loď lovící u ústí řeky Seiny

Číst článek

Obě strany se tehdy dohodly, že evropští rybáři mohou nadále lovit v britských teritoriálních vodách, pokud prokážou, že v nich lovili i před brexitem.

Podle Francie má ale Spojené království příliš vysoké požadavky na dokumentaci a velkou část žádostí francouzských rybářů zamítá.

Britové tvrdí, že vyhověli 98 procentům žádostí z Evropské unie, podle francouzské vlády ale chybí asi polovina licencí, na které mají podle Paříže francouzské posádky nárok.

Britský ministr pro otázky brexitu David Frost a francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Clément Beaune se ve čtvrtek pokusí spor urovnat na jednání v Paříži. Na pátek se plánují rozhovory za účasti Evropské komise.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme