Za napadení thajské opoziční aktivistky odsoudili ve Francii tři Čechy. Jeden z nich je stále v Česku

Francouzský soud minulý týden odsoudil trojici Čechů za napadení thajské opoziční aktivistky a jejího přítele v Paříži v listopadu roku 2019. Daniel Vokál a Jakub Hošek se k činu přiznali. Soud jim udělil trest 26 měsíců vězení ve Francii. Radiožurnál zjistil, že třetí ze skupiny je podle francouzských vyšetřovatelů Petr Donátek, zakladatel pražské samurajské školy, který je na svobodě v Česku. Soud ho v nepřítomnosti odsoudil na 30 měsíců.

Exkluzivně Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudcovské kladívko. Ilustrační foto

Aktivistka Aum Neko (vlevo), která se stala terčem útoků tří Čechů v Paříži | Foto: Fotobanka Stock Exchange

„Přišli ke mně a začali mě mlátit. Nejdřív jsem si myslela, že mě chtějí okrást a vzít mi kabelku nebo telefon. Kvůli tomu to ale nebylo. Mých věcí se ani nedotkli,“ popsala sedmadvacetiletá thajská opoziční aktivistka Aum Neko pro Český rozhlas, jak na ni Češi Daniel Vokál a Jakub Hošek zaútočili v noci na 18. listopadu 2019.

V ten večer byla i s ostatními thajskými protirežimními aktivisty v baru v 15. pařížském obvodu. Dvojice Čechů je prý sledovala z restaurace naproti. V okamžiku, kdy vycházela z baru, si údajně nasadili kapuce a zaútočili na ni i jejího přítele.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Martina Baluchy

„Bili mě do hlavy a kopali mě. Spadla jsem prudce na záda. Snažila jsem se zvednout a dostat se zpět do baru. To se mi nakonec podařilo a lidé vevnitř mi pomohli. Měla jsem zranění všude ve tváři. Nejvíc to odnesl asi krk. Měla jsem úplně roztrženou sukni a podlitiny na břiše, stehnech i na rukou,“ říká.

Aum Neko je LGBT aktivistkou, která kritizuje thajský vojenský režim i tamní monarchii. Kvůli svým politickým aktivitám opustila před lety domov a přes řeku Mekong a Laos utekla do Kambodže. Na tamní francouzské ambasádě požádala o politický azyl v zemi. Český rozhlas v souvislosti s případem kontaktoval thajskou ambasádu v Praze, odpověď ale zatím nedostal.

** UPDATE: Summary of attacks on Thai refugees in Paris, France: King Vajiralongkorn's gang in Germany has contacted mafia networks in the Czech Republic by hiring Czech boxers to attack political refugees.

12:37 – 27. 11. 2021

3 3

„Thajský režim na mě chtěl zaútočit. Využil k tomu zločinecké sítě v České republice. Na hranice Česka je to z Bavorska, kde thajský král sídlí, zhruba tři hodiny cesty. Dá se tam dojet s agenty i se spoustou peněz v hotovosti. Thajský král patří podle seznamů magazínů Times a Forbes mezi nejbohatší monarchy světa,“ říká Aum Neko.

Výhrůžky smrtí

Útok na thajskou opoziční aktivistku Aum Neko se odehrál jen pár týdnů po promítání filmu „Les reves siamois“ neboli Siamské sny, ve kterém thajská opoziční aktivistka hraje klíčovou roli. Podle ní je možné, že snímek viděli i představitelé thajského režimu.

Aum Neko už v minulosti čelila výhrůžkám smrtí na sociálních sítích. Podobné útoky na thajské opoziční aktivisty se odehrávají i jinde ve světě. V roce 2019 zmizelo několik Thajců v Laosu, ve stejný rok byl spáchaný útok na thajského opozičního aktivistu v Japonsku.

„Velmi profesionální skupina zaútočila na thajského uprchlíka a opozičního aktivistu v Japonsku. Útočník se choval jako nindža. Vysklil okna v bytě a ve spánku na jeho tělo nasprejoval látku, která mu spálila kůži. Potom utekl,“ popisuje případ Aum Neko.

Zorganizovaný útok

Francouzská policie po útoku zdržela dva Čechy, Jakuba Hoška a Daniela Vokála. Oba jsou už od roku 2019 ve francouzském vězení, kde čekali na rozsudek. Tím, že dostali nakonec 26 měsíců, jim nyní do konce výkonu trestu zbývá posledních pár měsíců.

Sídlo francouzského prezidenta je nešetrné k životnímu prostředí. Elysejský palác dostal hodnocení F

Číst článek

Podle francouzského advokáta jednoho z Čechů byl útok dopředu domluvený a zorganizovaný. „Nešlo o bezdůvodné a spontánní násilí, ale spíš o to, že mu někdo ukázal tu osobu a řekl mu, aby na ni zaútočil,“ řekl Českému rozhlasu advokát Daniela Vokála Jean-Laurent Panier. Druhý z Čechů Jakub Hošek podle francouzských vyšetřovatelů přiznal, že měl za útok na thajskou opoziční aktivistku dostat 50 tisíc korun.

Hošek údajně dosvědčil, že oběť na facebooku vyhledal další Čech – Petr Donátek, který s nimi byl v listopadu roku 2019 v Paříži.

„Petr Donátek byl viděný v těsné blízkosti baru. Měl zaplatit útratu dvou Čechů, opatřit fotografie thajských opozičních aktivistů a označit je tak za cíle. Je vnímán jako prostředník mezi útočníky a možnými objednavateli,“ vysvětlil novinář francouzského deníku Le Monde Adrien Le Gal, se kterým Český rozhlas na publikaci článku spolupracoval. Podle francouzských vyšetřovatelů Donátek platil kartou útratu v restauraci za oba Čechy a útok na thajskou opoziční aktivistku natáčel.

Sám Donátek to popírá: „Ono jde o to, že alkohol nepiju skoro vůbec. Oni propadli nočnímu životu, byli se někde napít. Jak jsem to pochopil, byli někde v baru, něco se tam semlelo a pak je zadrželi. Já o tom vlastně víc nic nevím. Vím, že tam padly nějaké facky a že je odsoudili, samozřejmě. Bohužel odsoudili i mě, což doteď nechápu.“ Francouzský soud nakonec Donátka v nepřítomnosti odsoudil tento týden na 30 měsíců. 

Pátrání bez výsledku

Donátek byl podle francouzských vyšetřovatelů v Paříži dvakrát před útokem na thajskou opoziční aktivistku, a to v září a v říjnu roku 2019. O měsíc později prý do Paříže odjel s Jakubem Hoškem a Danielem Vokálem domluvit boxerský zápas:

„To jsou boxeři, zápasníci. Původně jsme tam jeli domlouvat zápas, ale vzhledem k tomu, že tam ten víkend řádily ty ‚gilets jaunes‘ (žluté vesty), tak jsme se s těmi lidmi ani nesešli.“

Smyl jsem ze sebe zbytky krve a začalo šest let hrůzy, říká o následcích atentátu přeživší z Bataclanu

Číst článek

Donátek tvrdí, že se po útoku snažil své přátele vypátrat. Telefonoval na policii i na českou ambasádu v Paříži, ale bez výsledku. První informace se objevily až po 72 hodinách, a to už byl v letadle. Francouzští vyšetřovatelé na něj ale vydali zatykač.

„Mohu potvrdit, že tento muž byl zadržen na základě evropského zatýkacího rozkazu, a to dne 5.10. 2020. Nicméně soud tehdy nevyhověl naší žádosti o vzetí do předběžné vazby a předávací řízení bylo vedeno na svobodě,“ uvedla pro Český rozhlas mluvčí Policejního prezidia Kateřina Rendlová.

Podle ní v současnosti není na Donátka evropský zatykač vydán. Pokud by se to prý ale změnilo, bude policie postupovat v souladu s požadavkem daného státu.

Medaile od Staňka

Donátek dostal letos medaili od bývalého místopředsedy parlamentního výboru pro obranu Antonína Staňka z ČSSD. Ten uvedl, že nevěděl, že je Donátek souzený ve Francii. Rozhlasu řekl, že mu medaili udělil za jeho působení v bojovém umění.

„Založil a více než 23 let stojí v čele organizace pro bojová umění, v rámci kterých působí i jako mezinárodní instruktor,“ říká Staněk.

Televize Prima před dvěma lety o Donátkovi odvysílala reportáž, a to potom, co s dalšími Čechy uspěl na samurajských závodech v Japonsku.

Donátek založil v pražských Ďáblicích Kasumi Dojo, ve kterém vyučuje samurajské umění. Trénuje v něm například bývalý pornoherec Robert Rosenberg nebo MMA bojovník Jiří Denisa Procházka. Podle Donátka neexistují důkazy, ze kterých by vyplývalo, že útok na thajskou opoziční aktivistku organizoval nebo se na něm podílel. V případu se plánuje odvolat.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme