Francouzští Ujguři kritizují Macrona. Jednáním se Si Ťin-Pchingem podle nich podporuje čínský režim

Komunita Ujgurů ve Francii kritizuje prezidenta Emmanuela Macrona za to, že přijme čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Lidskoprávní organizace dlouhodobě upozorňují, že čínský režim vězní stovky tisíc příslušníků ujgurské menšiny. Peking ale tvrdí, že Ujguři jsou v převýchovných táborech kvůli terorismu a separatismu.

Od stálého zpravodaje Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Emmanuel Macron

Francouzský prezident Emmanuel Macron | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

Francouzští Ujguři v prohlášení označují čínského prezidenta Si Ťin-pchinga za „kata“ a za „hlavního viníka ujgurské genocidy“. Nerozumí tomu, proč Emmanuel Macron za takových podmínek přijímá Si Ťin–pchinga a společné jednání státníků vnímají jako podporu čínského režimu.

Němečtí politici kritizují Volkswagen za továrnu v čínském Sin-ťiangu. Firma zneužívání Ujgurů popírá

Číst článek

Lidskoprávní organizace jako Amnesty International vyzvaly Macrona, aby při schůzce se Si Ťin–pchingem vyzval k propuštění ujgurského intelektuála Iljhama Tohtiho, který je už deset let v čínském vězení.

Čínský prezident má do Francie přiletět v neděli k příležitosti šedesátého výročí uzavření francouzsko–čínských diplomatických vztahů.

Mezi hlavní témata jednání státníků patří válka na Ukrajině. Po Francii čínský prezident navštíví i Maďarsko a Srbsko.

Martin Balucha, jud Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme