Francouzský kardinál zatajoval sexuální zneužívání, rozhodl soud. Uložil mu podmíněný trest

Soud v Lyonu ve čtvrtek shledal francouzského kardinála a místního arcibiskupa Philippa Barbarina vinným z toho, že zatajoval sexuální zneužívání nezletilého jiným duchovním. Uložil mu podmíněný trest vězení v délce šesti měsíců, informovala agentura AFP.

Tento článek je více než rok starý.

Lyon (Aktualizováno: 13:44 7. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kněz, kněží, církev, hostie

V případu je souzeno dalších pět osob z diecéze. (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0

Barbarin ještě ve čtvrtek oznámil, že papeži Františku v následujících dnech nabídne svou rezignaci, a obětem zneužívání vzkázal, že s nimi soucítí.

Barbarinovi právníci zároveň uvedli, že se proti soudnímu rozhodnutí odvolají. Verdikt je podle agentury AP překvapivý, protože všeobecně se očekával zprošťující rozsudek.
Proces byl dosud nejvýznamnější ve Francii týkající se sexuálního skandálu v katolické církvi. Sám Barbarin ve čtvrtek do jednací síně nedorazil.

‚Využil mého strachu a donutil mě k potratu.‘ Sexuální násilí na dětech se nevyhýbá ani českým církvím

Číst článek

Barbarina obžaloba vinila, že úřadům mezi červencem 2014 a červnem následujícího roku nenahlásil informace o zneužívání chlapců knězem Bernardem Preynatem v 80. a 90. letech minulého století. V případu je souzeno dalších pět osob z jeho diecéze.

Roky utajování

Preynat už dříve uvedl, že Barbarin a další církevní činitelé ho roky kryli. Ke zneužívání se přiznal a bude souzen později. Obvinění proti Preynatovi se na veřejnosti objevila až v roce 2015.

Barbarinovi advokáti uvedli, že se proti rozsudku odvolají. „Pro soud bylo těžké odolat takovému tlaku,“ uvedl jeden z nich Jean-Félix Luciani. Naproti tomu představitel sdružení obětí sexuálního zneužívání La Parole libérée verdikt uvítal jako „velké vítězství“. Rozsudek je podle něj znamením, že oběti sexuálního zneužívání budou vyslyšeny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme