Francie: další noc plná plamenů a násilí

Francie má za sebou další neklidnou noc. Podle ranní policejní bilance shořelo 1173 automobilů, bezpečnostní síly zatkly 333 osob. Pouliční násilnosti sice zeslábly v okolí Paříže, ve zbytku Francie ale byla situace srovnatelná s předchozí nocí, která byla vůbec nejhorší od začátku nepokojů. Vláda má dnes na mimořádném zasedání rozhodnout o možnosti zákazu nočního vycházení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hořící autobus v Toulouse | Foto: AFP

Mladí výtržníci založili v noci na dnešek požáry v přibližně deseti budovách. V pařížském regionu zapálili 240 automobilů oproti 426 z noci na pondělí, v jiných městech shořelo 933 vozidel oproti 982.

Zranění utrpělo 12 policistů, většinou hozenými předměty. Zaznamenána byla i střelba z brokovnice, žádný příslušník bezpečnostních sil však nebyl zasažen.

Ve Vitry-sur-Seine jihovýchodně od Paříže házeli výtržníci zápalné lahve na nemocnici. Z dalších míst v okolí metropole je hlášen útok na dva italské novináře, požár střední školy a zapálený autobus.

Útok na mateřskou školu a úřad práce se odehrál v Bordeaux. Na mateřské školky vandalové zaútočili také v Brestu, Le Havru a Vaulx-en-Velin. V Toulouse zapálili jeden autobus a vrhali kameny a zápalné lahve proti policistům.V Auxerre skončilo v nemocnici 15 lidí, kteří se nadýchali kouře ze zapáleného sklepa ve svém domě.

Pouliční nepokoje ve Francii trvají od 27. října a zatím si vyžádaly jednu lidskou oběť. Násilí vyprovokovala dosud plně neobjasněná smrt dvou mladíků ze severního pařížského předměstí Clichy-sous-Bois. Situací se bude dnes zabývat vláda, která má dát prefektům možnost vyhlašovat zákaz nočního vycházení.

Americké ministerstvo zahraničí v pondělí vyzvalo turisty z USA, kteří jsou ve Francii, aby sledovali zprávy a vyhýbali se oblastem násilí. Doporučilo vyhnout se při cestě na letiště Charlese de Gaulla vlakovému spojení a použít raději taxi nebo autobus.

Regina Prouzová-Květoňová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme