Francouzi opět protestují proti penzijním reformám. Návrh podle odborů nereflektuje náročné profese

Ve městech po celé Francii v sobotu pokračují protesty proti vládní penzijní reformě, která by pro většinu Francouzů posunula hranici odchodu do důchodu ze 62 na 64 let. Odborové organizace pořádají už čtvrtou „mobilizaci“ proti letošnímu návrhu ve snaze donutit vládu a prezidenta Emmanuela Macrona ke změně kurzu. Nově avizovaly svolání generální stávky na 7. března, nebudou-li jejich požadavky vyslyšeny.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtvrtá demonstrace proti důchodovým reformám ve Francii

Čtvrtá demonstrace proti důchodovým reformám ve Francii | Zdroj: Reuters

Protesty začaly 19. ledna, to bylo jen několik dní po odhalení vládního plánu, a pokračovaly 31. ledna a toto úterý. Jedná se o čtvrté kolo celonárodních protestů za necelý měsíc, ale poprvé se koná o víkendu, aby se jej mohli zúčastnit i lidé, kteří se jindy nemohou uvolnit z práce.

Odbory věří, že i díky tomu do ulic vyrazí rekordní počet lidí.

Demonstranti si stěžují, že vláda v navrhované reformě dostatečně nezohledňuje ty, kteří začínají pracovat dříve ani ty, kteří mají extrémně náročné profese. Vláda tvrdí, že je reforma nutná k udržení penzijního systému.

„Je to možná jediný moment, kdy můžu přijít, teď mám šanci,“ řekla agentuře AFP ředitelka střední školy Sandrine Thouronová na pochodu v Toulouse.

Odboráři doufali v silnou účast, která by vyslala vládě jasný signál po poklesu zájmu při předchozím kole demonstrací. Policie v úterý vyčíslila účast na 757 000 lidí, zatímco o týden dříve zaznamenala asi 1,27 milionu demonstrantů.

Tryskáčem za Macronem. ANO nakonec vyúčtovalo cestu do Paříže jako součást Babišovy kampaně

Číst článek

V dopoledních hodinách začaly pochody v Toulouse či Štrasburku a kolem 13.00 odstartovala také manifestace v Paříži naplánovaná na trase od náměstí Republiky po Place de la Nation.

V Toulouse podle organizátorů pochodovalo 100 000 lidí, což je vyšší odhad oproti předchozím dvěma manifestacím v tomto jihofrancouzském městě.

Předchozí protestní dny byly spojené se stávkami ve veřejném sektoru, které výrazně narušily hromadnou dopravu či školní výuku. V sobotu se tento scénář neopakuje, pařížské letiště Orly však kolem poledne informovalo o předem neohlášené stávce letových dispečerů. Výsledkem je zrušení poloviny letů, napsala televize BFMTV.

Jádro konfliktu

Jádrem konfliktu je snaha vlády do roku 2030 navýšit o dva roky věkové minimum pro odchod do důchodu a také zrušit většinu speciálních režimů v penzijním systému. Plán pramení z dlouhodobé politiky prezidenta Macrona a jeho strůjci jej obhajují jako snahu zvrátit ztrátovost současného nastavení.

Více než milion lidí ve Francii stávkovalo proti důchodové reformě, omezili elektrárny i dopravu

Číst článek

Poslanci už v parlamentu odhlasovali zrušení dřívějšího odchodu do důchodu pro zaměstnance dopravních podniků i pracovníky některých energetických společností. Opozice chce jednání zablokovat tisícovkami pozměňovacích návrhů. Vláda věří, že nová pravidla začnou platit od léta. 

Francouzský důchodový systém je označován za relativně štědrý a Francouzi tráví v důchodu v průměru nejvíce let ze všech zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Průzkumy naznačují, že většina země se změnou nesouhlasí, uvádí agentura Reuters.

Zatímco vláda se snaží reformu protlačit parlamentem, na obzoru jsou další protesty a stávky.

Už během týdne odbory avizovaly další mobilizaci 16. února, po sobotním jednání pak ohlásily březnovou generální stávku. Nestáhne-li vláda svůj návrh, pokusí se „zastavit“ život ve Francii, řekl za přední odborové organizace ředitel svazu FO Frédéric Souillot.

Martin Balucha, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme