Fyzické trestání dětí by mohlo ve Francii skončit. Poslanci schválili změnu občanského zákoníku

Výprask na zadek, plácnutí nebo facka - tyto tělesné tresty používané při výchově děti by mohly ve Francii skončit. Francouzští poslanci totiž odhlasovali návrh zákona, který tento typ trestů zakazuje. Novela počítá se symbolickou úpravou článku, která se čte novomanželům při uzavírání sňatku. Lidé by se zavazovali k tomu, že při výchově dětí nebudou používat fyzické nebo verbální tresty.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tresty, fyzický trest, děti, ilustrační foto

Francouzští poslanci odhlasovali návrh zákona, který zakazuje tělesné tresty (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0,©

„Až 75 % týrání dětí začíná právě tělesnými tresty. Je proto nutné, aby společnost dala jasně najevo, že je to nebezpečné, a že by se s tím mělo přestat," řekl ve francouzské televizi France 3 lékař Gilles Lazimi. Podle nadace Fondation de France ale 85 procent francouzských rodičů ještě dnes tělesné tresty používá.

Fyzické tresty používá při výchově aspoň někdy většina rodičů v Česku, ukázal výzkum

Číst článek

Nově odhlasovaný návrh zákona nezavádí tresty pro ty rodiče, kteří by při výchově dětí i nadále používali tělesné tresty. Jde spíše o symbolickou změnu a úpravu občanského zákoníku.

V pasáži, která se čte páru při uzavírání manželství, by bylo napsané, že děti mají právo na výchovu bez násilí. Téma tělesných trestů je ve Francii dlouhodobě velmi diskutované. Podobný návrh zákona, který zakazoval tělesné tresty, před dvěma lety neprošel.

Ve střední Evropě zbývá jen Česko a Slovensko

„Nejsem pro tělesné tresty. Mám doma malou holčičku a na zadek ji nedávám. Je to spíš otázka selského rozumu. Je nešťastné, že lidem musíme diktovat, co mají dělat,“ popsala televizi France jedna z žen oslovených na ulici.

Tělesné tresty při výchově dětí zakázalo 32 evropských států. První zemí, která tyto tresty zakázala, bylo v roce 1979 Švédsko. Podle mezinárodní organizace Save the Children (Zachraňte děti) tělesné tresty ve střední Evropě nezakázalo jen Česko a Slovensko. Podobnou legislativu mají i u našich sousedů například v Polsku, v Německu, Maďarsku nebo Rakousku.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme