Trumpovy tweety pohoršily Paříž. V den výročí atentátů psal, že je potřeba učinit Francii znovu skvělou

Mluvčí francouzské vlády si ve středu stěžoval na nedostatek „elementární slušnosti“ ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa po jeho úterní sérii tweetů kritizujících Francii. Trump v den třetího výročí krvavých teroristických útoků v Paříži na twitter mimo jiné ve variaci svého volebního sloganu napsal, že je potřeba Francii „znovu učinit skvělou“.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle vyjádření mluvčího francouzské vlády chybí prezidentu USA elementární slušnost. | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

„Včera byl 13. listopad. Připomínali jsme si zabití 130 našich spoluobčanů před třemi lety v Paříži a Saint-Denis. Takže odpovím v angličtině: common decency by byla na místě,“ citovala agentura AFP reakci vládního mluvčího Benjamina Griveauxe.

......MAKE FRANCE GREAT AGAIN!

14:18 – 13. 11. 2018

36473 142979

Francouzský prezident Emmanuel Macron se podle něj Trumpovým tweetům v krátkosti věnoval na středeční schůzi vlády. Zopakoval to, co o víkendu řekl televizi CNN, tedy že „diplomacie se nedělá prostřednictvím tweetů, ale při bilaterálních diskusích“.

Americký prezident se po víkendové návštěvě Paříže opřel do Francie například za to, že komplikuje prodej amerického vína na svém území a účtuje za jeho dovoz vysoká cla.

On Trade, France makes excellent wine, but so does the U.S. The problem is that France makes it very hard for the U.S. to sell its wines into France, and charges big Tariffs, whereas the U.S. makes it easy for French wines, and charges very small Tariffs. Not fair, must change!

14:07 – 13. 11. 2018

25675 111243

Znovu také kritizoval výzvu francouzského prezidenta vybudovat evropskou armádu, která by dokázala Evropu ubránit před Čínou, Ruskem i Spojenými státy. Připomněl, že v obou světových válkách se musela Francie bránit Německu a „v Paříži se už učili německy, dokud se neobjevily Spojené státy“.

Emmanuel Macron suggests building its own army to protect Europe against the U.S., China and Russia. But it was Germany in World Wars One & Two - How did that work out for France? They were starting to learn German in Paris before the U.S. came along. Pay for NATO or not!

12:50 – 13. 11. 2018

32227 114765

Prezident Macron využil nedělního projevu při příležitosti stého výročí konce první světové války k varování před nacionalismem, jaký uplatňuje právě i jeho americký protějšek. Nacionalismus označil Macron za přímý protiklad vlastenectví. Když státy kladou své vlastní zájmy na první místo, podkopávají podle francouzského prezidenta morální hodnoty, které drží národy při životě.

Trump nejdříve na twitteru označil ceremoniál v Paříži za nádherný a Macronovi za něj poděkoval, po návratu do vlasti však svou rétoriku dramaticky změnil. „Problém je, že Emmanuela ve Francii trápí velmi nízká popularita. Mimochodem, není více nacionalistické země než Francie,“ napsal.

The problem is that Emmanuel suffers from a very low Approval Rating in France, 26%, and an unemployment rate of almost 10%. He was just trying to get onto another subject. By the way, there is no country more Nationalist than France, very proud people-and rightfully so!........

14:17 – 13. 11. 2018

25339 100338

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme