Dostat se na svátky domů může být pro Francouze náročný úkol. Stávka pokračuje už 19. dnem

Francouzi, kteří chtějí cestovat v předvečer Štědrého dne, se musí obrnit trpělivostí. Stávkující zaměstnanci v dopravě chtějí i během vánočních svátků udržovat protest proti chystané penzijní reformě. Vláda má přitom v pondělí oznámit harmonogram vyjednávání, uvedla agentura AFP.

Paříž (Aktualizováno: 11:32 23. 12. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzští dopravci pokračují ve stávce 19. den | Foto: Gonzalo Fuentes | Zdroj: Reuters

Stávka v dopravě vstupuje do svého 19. dne. Státní dráhy SNCF po víkendu, poznamenaném komplikovaným odjezdem na prázdniny, očekávají, že pondělní provoz bude „stále velmi narušen“.

Vyjet má jen 40 procent rychlostních vlaků TGV a regionálních rychlíků, jen pětina příměstských vlaků a čtvrtina vlaků obsluhujících tratě střední vzdálenosti.

Francouzský premiér Philippe představil detaily důchodové reformy. Podle odborů jde o ‚výsměch‘

Číst článek

V Paříži má být přislíbené zlepšení městské dopravy jen minimální. V pařížském metru zůstane šest ze 16 linek uzavřených, ale normálně mají fungovat jen dvě linky s automatizovanou obsluhou. Rychlá příměstská železnice má jezdit jen ve špičkách.

„Dorazit ke štědrovečerní večeři bude pro některé cestující přinejmenším stejně obtížné jako dopravit se do práce,“ uvedla AFP s odvoláním na upozornění železnic, že vlaky na pařížská předměstí postupně přestanou jezdit od úterního večera a to přinejmenším až do středečního odpoledne.

Francouzská stávka dopravců je bezpochyby velice diskutované téma na sociálních sítích. V předvánočním čase se stává i terčem parodií. Francouzska natočila video, kde paroduje hit Mariah Carey All I Want For Christmas Is You. Zpívá mimo jiné o tom, že k Vánocům si přeje pouze metro a vlaky.

Ukončení stávky stále není na pořadu dne. Odborová ústředna CGT-Cheminots počítá s tím, že pro stávkující o Vánocích uspořádá koncert na jednom z pařížských nádraží, na dalších nádražích stávkujícím zajistí stravu. „Teď nemáme na výběr, musíme vytrvat až do konce,“ řekl listu Le Parisien jen ze stávkujících strojvedoucích z pařížské příměstské dopravy.

Kvůli stávce stoupl počet půjčených jízdních kol. Málo dopravních spojů nutí Francouze k cyklistice, píše Le Figaro. Obyvatelé měst tak usedají za řídítka například i v obleku a stávají se uživateli sdílených jízdních kol.

Francouzští dopravci pokračují ve stávce 19. den | Foto: Gonzalo Fuentes | Zdroj: Reuters

Prezident Emmanuel Macron chce reformovat současný důchodový systém, který je podle něj nespravedlivý, neefektivní a příliš komplikovaný. Reforma by měla zjednodušit systém, který nyní obsahuje 42 různých důchodových plánů. Systémem slev a bonusů má navíc lidi motivovat, aby na odpočinek odcházeli až v 64 letech. Vláda sice v důsledku protestů minulý týden učinila stávkujícím odborovým svazům dílčí ústupky, jejich odmítavý postoj tím ale neobměkčila.

Protest proti reformě podle víkendového průzkumu agentury Ifop pro Journal du Dimanche podporuje 51 procent Francouzů.

aur, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme