V Paříži pokračují protesty proti důchodové reformě. Ruší se vlakové spoje, část metra je mimo provoz

I v neděli musí Francouzi počítat s komplikacemi v dopravě. Od čtvrtka stávkují strojvedoucí pařížského metra a železničáři. Protestují proti plánu vlády zreformovat důchodový systém. Právě zaměstnanci státních drah mají přijít o řadu výhod, které v současnosti mají oproti jiným pracujícím. Odboráři hrozí pokračováním stávky i během příštího týdne.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jediné 2 linky pařížského metra fungují bez problémů. Jsou automatické a odolné vůči stávkám, protože je řídí počítač, ne člověk. Lidé se ale těžko dostávají do některých částí Paříže a obchodníci si už stěžují, že je méně zákazníků. Jejich očekávání na vyšší tržby v předvánočním čase se kvůli stávce nevyplňují.

Francouzi už druhý den protestují proti reformě důchodového systému, kterou chce prosadit Macron

Číst článek

V neděli večer se má sejít v Elysejském paláci na mimořádné schůzi vláda s prezidentem Emmanuelem Macronem. Premiér Edouard Philippe v tisku zopakoval, že je odhodlán reformy prosadit, zatímco vůdce odborové ústředny CGT se zapřisáhl, že odboráři budou bojovat, dokud vláda plán změn v penzijním systému neodvolá.

„Jsem odhodlán dokončit tuto důchodovou reformu. Udělám to s respektem a se zřetelem na obavy lidí,“ řekl Philippe nedělníku Le Journal du Dimanche. „Pokud teď neuděláme důkladnou, seriózní a progresivní reformu, někdo jiný zítra provede jinou, a to opravdu brutální,“ varoval.

Philippe v pátek ohlásil, že ve středu vláda představí podrobný plán důchodové reformy.

‚Hněv lidí‘

Vůdce CGT Philippe Martinez stejnému listu řekl, že odborový svaz bude protestovat, dokud vláda plán neodvolá. „Budeme pokračovat, dokud nebude plán stažen,“ prohlásil. „Jen je nechte naslouchat hněvu lidí. Řekneme jim, že jen idioti nikdy nemění názor,“ uvedl a dodal, že „v plánu vládní reformy není nic dobrého“.

Macron se pouští do reformy, z níž vycouvali Chirac i Sarkozy. Důchody chce změnit protestům navzdory

Číst článek

Francie má mezi zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) jeden z nejštědřejších penzijních systémů, uvedla agentura Reuters a připomněla, že Emmanuel Macron byl předloni zvolen prezidentem na základě programu liberalizace hospodářství a reformy důchodového systému.

Macron chce zavést důchodový systém se stejnými právy pro všechny a odstranit soubor subsystémů, kvůli kterým mohou někteří železničáři či příslušníci jiných profesí odejít do důchodu o deset let dříve než ostatní.

Odbory plánují na úterý další velkou demonstraci. Minulý čtvrtek Paříží pochodovalo 65 tisíc lidí a protestů po celé zemi se podle policie zúčastnilo 806 tisíc lidí.

ČTK, pan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme