Senát ve Francii schválil změny v důchodové reformě. O osudu nepopulárního zákona rozhodne Macron

Francouzský Senát ve čtvrtek podle očekávání schválil změny v důchodové reformě, proti které se již dva měsíce konají rozsáhlé protesty. Pro se vyjádřilo 193 senátorů, 114 jich bylo proti, 38 se zdrželo hlasování. Odpoledne bude o normě ve znění, na kterém se ve středu shodla komise složená z poslanců a senátorů, hlasovat Národní shromáždění. Tam francouzská vláda nemá většinu, a schválení tak zdaleka není jisté.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v Paříži protestovali proti chystané důchodové reformě

Proti chystané důchodové reformě ve Francii občané několikrát protestovali | Foto: Samuel Boivin/NurPhoto | Zdroj: Reuters

Důchodová reforma, kterou prosazuje prezident Emmanuel Macron a u Francouzů je podle průzkumů krajně nepopulární, bude přijata pouze v případě souhlasu obou komor parlamentu.

Výsledek čtvrtečního hlasování je velmi podobný výsledkům ze soboty, kdy o reformě senátoři hlasovali poprvé. Názor změnili dva členové horní komory francouzského parlamentu, kteří posílil tábor odpůrců změn, píše list Le Monde.

Prezident Macron se ve čtvrtek dvakrát sešel s čelními představiteli vládních stran. Podle médií by se měl ještě před hlasováním v dolní komoře parlamentu rozhodnout, zda bude hlasování o reformě v Národním shromáždění riskovat. V této komoře totiž nemá jasnou většinu.

Mohl by také využít článek francouzské ústavy 49.3. Ten za určitých podmínek umožňuje vládě přijmout zákon bez schválení parlamentem. Tím se však vystavuje možnosti hlasování o nedůvěře.

Dolní komora začne o reformě jednat v 15:00, schůze začne projevy. Ve hře je podle médií i možnost, že by Macron pohrozil zákonodárcům rozpuštěním parlamentu.

Paříž zaplavují odpadky, noci patří potkanům. Popeláři a spalovny stávkují proti důchodové reformě

Číst článek

Plánované změny, které se podle průzkumů nelíbí většině Francouzů, v zemi od ledna vyvolaly rozsáhlé protesty, které pokračují i v současnosti. Stávky ve čtvrtek zasáhly zejména dopravu, přístavy, plynárenství, rafinerie a energetický sektor.

Rekordní počet lidí přilákala šestá generální stávka, která se konala 7. března. Podle odhadů ministerstva vnitra se tehdy protestů zúčastnilo kolem 1,28 milionu lidí, podle odborářů dokonce 3,5 milionu.

Manifestace kritizují zejména posun věku odchodu do penze ze 62 let na 64. Odbory, které stávky organizují, požadují úplné stažení návrhu penzijní reformy. Vláda si uvědomuje, že lidem se chystané změny nezamlouvají, tvrdí ale, že pro udržení jeho financování jsou nutné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme