Omezíme přijímání imámů a učitelů z ciziny, nechceme rozdmýchat separatismus, oznámil Macron

Francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý oznámil, že omezí praxi, kdy muslimské země do Francie posílají náboženské kazatele a učitele. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že Macron se doposud vyhýbal záležitostem týkajícím se francouzské muslimské komunity a výrazněji se soustředil na ekonomické reformy.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Macron mimo jiné oznámil, že francouzské žáky už nebudou vyučovat učitelé placení cizími vládami | Foto: Charles Platiau | Zdroj: Reuters

Na tiskové konferenci v Mylhúzách Macron řekl, že postupně ukončí systém, kdy Alžírsko nebo Maroko posílají do Francie imámy, aby kázali v tamních mešitách. Ročně takto do Francie přijede asi 300 kazatelů. Letos jich má takový počet přicestovat naposledy, řekl Macron. Jeho vláda požádala organizaci, která zastřešuje muslimy ve Francii, aby našla způsob, jak školit imámy na francouzském území, a zajistila, aby mluvili francouzsky a nešířili radikální myšlenky.

Ve Franci znovu vyšly do ulici statisíce lidí, aby protestovaly proti penzijní reformě

Číst článek

Macron, na kterého neustále útočí šéfka krajní pravice Marine Le Penová kvůli integraci francouzských muslimů, také oznámil, že francouzské žáky už nebudou vyučovat učitelé placení cizími vládami. Paříž má dohody s devíti zeměmi, na jejichž základě mohou jejich vlády vysílat do francouzských škol učitele, aby učili jazyky žáky s kořeny v jejich zemích. Jde například o Alžírsko, Maroko, Tunisko nebo Turecko. Francouzský prezident řekl, že na ukončení této praxe se dohodl se všemi zmíněnými státy kromě Turecka.

„Nedovolím, aby nějaká země rozdmýchávala separatismus,“ cituje Reuters Macrona. „Nemůžete mít turecké zákony na francouzském území, tak to nejde,“ dodal šéf Elysejského paláce.

Francie v uplynulých letech zažila několik velkých útoků ze strany islamistů. Při atentátech v pařížské koncertní síni Bataclan a na dalších místech francouzské metropole v listopadu 2015 zahynulo 130 lidí. Šlo o nejkrvavější útoky ve Francii od konce druhé světové války.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme