Macron po protestech žlutých vest zvažuje referendum, mohlo by proběhnout v den eurovoleb

Francouzský prezident Emmanuel Macron zvažuje, že po skončení celonárodní debaty o společenských a hospodářských tématech vypíše referendum, v němž budou Francouzi odpovídat na zatím neupřesněné otázky, včetně ústavních. Píše o tom francouzský tisk, podle nějž by se referendum konalo patrně souběžně s volbami do Evropského parlamentu 26. května.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Emmanuel Macron | Zdroj: Reuters

List Le Journal du Dimanche v neděli s odvoláním na dobře informované zdroje napsal, že šéf Elysejského paláce je tomuto scénáři stále více nakloněn. Za hmatatelný důkaz považuje skutečnost, že ministerstvo vnitra, které volby a referenda organizuje, již předběžně v tiskárně objednalo obálky a lístky.

Demonstrace za zraněné. Ve Francii znovu vyšly do ulic tisíce příznivců hnutí žlutých vest

Číst článek

Plebiscit jako cestu z krize vyvolané protesty takzvaných žlutých vest nedávno připustil i sám Macron, i když vyloučil, že by se ve Francii konala častá referenda jako například ve Švýcarsku.

Hlava Francie ve čtvrtek uvedla, že v „referendum v demokracii věří“. Macron zároveň připomněl, že Francouzi v roce 2005 v lidovém hlasování odmítli evropskou ústavu, ale o dva roky později parlament schválil její náhradu – Lisabonskou smlouvu, tedy podle něj „učinil pravý opak“.

„A to byla podle mne obrovská chyba. Vzbudilo to pocit, že elity si myslí, že vědí víc než lidi, a že ti, kdo rozhodují, se nakonec mezi sebou domluví, aby vůli lidu zvrátili,“ řekl Macron podle listu Le Point.

Z tohoto konfliktu mezi přímou a zastupitelskou demokracií podle něj částečně pramení i současné potíže v zemi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme