Macron chce zjistit, kdo stojí za útokem na ropná zařízení. Vysílá do Saúdské Arábie vyšetřovatele

Francie vyšle do Saúdské Arábie experty, kteří pomohou vyšetřit sobotní útok na ropná zařízení. S odvoláním na prohlášení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o tom ve středu informovala agentura Reuters. Útok, z nějž USA viní Írán, dočasně snížil těžbu Saúdské Arábie o polovinu a krátkodobě způsobil nárůst ceny ropy o téměř 20 procent.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Emmanuel Macron

Francouzský prezident Emmanuel Macron | Foto: Philippe Wojazer | Zdroj: Reuters

Macron útok příkře odsoudil, prohlásil Elysejský palác a ujistil saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána, že Francie bude usilovat o stabilitu na Blízkém východě.

„V reakci na saúdskou žádost prezident Macron potvrdil korunnímu princovi, že Francie vyšle experty do Saúdské Arábie, aby se podíleli vyšetřování s cílem odhalit původce a způsob provedení útoku,“ uvedl úřad hlavy francouzského státu.

Útok, který snížil těžbu ropy v království na polovinu, může zmařit diplomatické snažení Francie, která usiluje o odvrácení konfliktu mezi Spojenými státy a Íránem, řekli diplomaté agentuře Reuters po jednání Macronova vyslance v Saúdské Arábii.

Požár a kouř nad ropným zařízením Abkajk, na kterou byl v sobotu (14. září) někdo zaútočil | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme