Francouzská policie zadržela na vojenské přehlídce 152 lidí, pískali na Macrona

Na francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v neděli při vojenské přehlídce pořádané u příležitosti francouzského státního svátku pískalo několik desítek lidí. Podle agentury AFP šlo o členy hnutí žlutých vest, které protestuje dlouhodobě proti Macronovi a jeho politice. Pískot se ozval ve chvíli, kdy Macron jel před přehlídkou v otevřeném autě po třídě Champs-Elysées. Policie nakonec zadržela 152 lidí a některé ponechala ve vazbě.

Paříž (Aktualizováno: 16:32 14. 7. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2019-07-14t140336z_9_190714-162354_nkr.JPG

Francouzská policie po skončení vojenské přehlídky rozháněla na Champs-Elysées desítky demonstrantů, kteří se na bulváru opevnili. Použila slzný plyn. | Zdroj: Reuters

Podezřelí jsou z organizování nepovolené manifestace, narušení veřejného pořádku, ničení veřejného majetku nebo nedovoleného držení zbraně.

Paříž ohromil létající muž s puškou. Vystoupení na vznášedle doplnilo vojenskou přehlídku

Číst článek

Jak píše AFP, pískající se pro tento den vzdali tradičních žlutých vest, v nichž chodili na předchozí protesty, zřejmě ve snaze zachovat si anonymitu na místě, kde se pohyboval velký počet policistů. Jenom někteří z nich měli v ruce žluté balonky. Kromě pískání se ozývalo také volání po Macronově demisi.

Podle AFP asi dvacítka lidí volala: Žluté vesty! To praskne! Emmanuele Macrone, přijdeme si pro tebe!

Policie zatkla desítky lidí a mezi nimi i ty spojované s hnutím žlutých vest. Je mezi nimi i vůdce Eric Drouet. Dva ze zadržených - Maxime Nicolle a Jérôme Rodrigues skončili ve vazbě, v případě Droueta o ní zatím nebylo rozhodnuto. Nicolle a Rodrigues jsou podezřelí z organizování nedovolené manifestace. Rodriguesův právník Arie Alimi zatčení označil za „zadržení osob proto, že patří k politické opozici“.

,Zatčen za vlastní názor‘

Podle francouzských sdělovacích prostředků na celou neděli pařížská prefektura vyhlásila v oblasti Champs-Elysées zákaz jakéhokoli shromažďování lidí hlásící se k hnutí žlutých vest.

Francouzské žluté vesty demonstrují už 6 měsíců, někteří teď kandidují i do Evropského parlamentu

Číst článek

Nicolleův právní zástupce Juan Branco řekl, že jeho klient byl zatčen za to, že „chtěl vyjádřit svůj názor“. Zadržen prý byl na Friedlandské ulici, která „je mimo Champs-Elysées a zakázanou oblast“.

Spolu s ním byli zatčeni dva přátelé, s nimiž šel, ale jenom on zůstal ve vazbě. „Je to zjevně zadržení politického odpůrce z politických důvodů,“ řekl Branco.

Macron přehlídku zahájil po boku náčelníka generálního štábu armády a pak zasedl na tribunu, kde byli i zahraniční hosté včetně německé kancléřky Angely Merkelové. Přehlídka se nesla ve znamení evropské vojenské spolupráce a nových technologií, k vidění byly roboty i muž na futuristickém vznášedle.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme