Soud zkrátil francouzskému expremiérovi Fillonovi trest. Původně si měl za zpronevěru odsedět pět let

Francouzský odvolací soud v pondělí o jeden rok zkrátil trest za zpronevěru bývalému premiérovi Françoisi Fillonovi. V roce 2020 jej soud nižší instance poslal do vězení na pět let, z toho na tři roky podmíněně. Pondělním verdiktem se nepodmíněný trest snížil ze dvou let na jeden rok. Fillon současně nebude moci zastávat veřejnou funkci po dobu deseti let. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na francouzská média.

Tento článek je více než rok starý.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

François Fillon

Francouzský odvolací soud v pondělí o jeden rok zkrátil trest za zpronevěru bývalému premiérovi Françoisi Fillonovi (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Soud v červnu 2020 konstatoval, že Fillon fiktivně zaměstnával svou manželku Penelope a coby fiktivní asistentce jí z veřejných prostředků nechal vyplatit celkem milion eur (asi 25 milionů korun). Fillonová odešla od soudu jako komplic s tříletým podmíněným trestem, stejně jako Fillonovi jí byla navíc vyměřena pokuta 375 000 eur, v přepočtu 8,7 milionů korun.

Expremiér Fillon dostal pět let vězení za zpronevěru. Fiktivně zaměstnával manželku i další členy rodiny

Číst článek

Skandál kolem podvodného zaměstnávání manželky otřásl v roce 2017 Fillonovými šancemi na úspěch v prezidentských volbách, což otevřelo cestu k vítězství centristickému kandidátovi Emmanuelu Macronovi. Po vypuknutí aféry Fillon označoval obvinění za špinavé triky a popíral, že by se dopustil čehokoli nezákonného. Později však přiznal, že projevil chybný úsudek.

Původní rozsudek byl odložen poté, co se proti němu konzervativní politik odvolal. Nebylo tak jasné, zda si v zemi, kde se tresty za zločiny takzvaných bílých límečků nezřídka mění na domácí vězení s elektronickým náramkem, skutečně odpyká trest ve vězení, připomíná Reuters.

Bývalý konzervativní politik, který od své neúspěšné prezidentské kandidatury v roce 2017 působí ve finančním sektoru, v poslední době čelil kritice také za to, že pracoval pro dvě ruské ropné firmy - Zarubežněfť a Sibur. Krátce po začátku ruské invaze na Ukrajině expremiér uvedl, že se členství v představenstvu obou společností vzdá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme