Francouzská prokuratura zatím Babišovu kauzu nevyšetřuje. Zjištěním novinářů se ale věnuje

Francouzská finanční prokuratura zatím nevyšetřuje premiéra Andreje Babiše (ANO) na základě zjištění novinářů v kauze Pandora Papers. Radiožurnálu to potvrdil sekretariát francouzské finanční prokuratury. Podle něj zatím finanční kontroloři prověřují zjištění Mezinárodního konsorcia novinářů. Ti upozornili na to, že premiér Babiš přes své firmy v daňových rájích nakoupil nemovitosti ve Francii.

Praha/Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO)

Novináři upozornili na to, že Babiš prováděl finanční transakce ve svých firmách i po vstupu do politiky | Foto: Marko Erd/SME | Zdroj: Profimedia

Francouzští investigativní novináři z deníku Le Monde a z veřejnoprávního rozhlasu ale Radiožurnálu řekli, že český premiér prováděl finanční transakce ve svých firmách v daňových rájích i po vstupu do politiky v roce 2011. Podle nich měl ještě v roce 2018 podíl v monacké společnosti, který pak převedl na svou manželku.

Francouzští novináři: Babiš s transakcemi v daňových rájích pokračoval i po svém vstupu do politiky

Číst článek

Podle jejich zjištění Babiš nemovitost na Azurovém pobřeží koupil prostřednictvím tří firem se sídlem ve třech zemích – v Monaku, USA a na Britských Panenských ostrovech.

Radiožurnál požádal ve středu premiéra Babiše o reakci během oficiální návštěvy Slovinska. Ten si vyslechl otázku a místo odpovědi zakroutil hlavou a beze slova odešel.

Babiš opakovaně poukazuje na to, že si nemovitosti ve Francii koupil ještě jako podnikatel, a ne jako politik. Trvá na tom, že transakce proběhla v pořádku a podle pravidel.

O stamilionové nákupy přes daňové ráje se v Česku už zajímají detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu. „Národní centrála proti organizovanému zločinu bude ve věci konat, a to nejen ohledně premiéra České republiky, ale i všech občanů ČR, kteří jsou v takzvané kauze Pandora Papers uvedeni,“ sdělil serveru iROZHLAS.cz mluvčí protimafiánské centrály Jaroslav Ibehej.

Kauza Pandora Papers

Projekt Investigace.cz v neděli večer společně s dalšími stovkami novinářů ze světových médií zveřejnil informace z uniklých dokumentů z panamské právnické kanceláře Alcogal. Premiér Babiš si podle Investigace.cz nechal v roce 2009 pomocí francouzské a panamské právní kanceláře anonymně založit firmy s nastrčenými řediteli.Tuto strukturu údajně využil k tomu, aby z jedné své společnosti do druhé přesunul 15 milionů eur, tehdy 381 milionů korun. Měl tak poskytnout sám sobě půjčku, kterou využil k nákupu luxusních francouzských nemovitostí, včetně rezidence Bigaud. Premiér pochybení v pondělí odmítl s tím, že v době transakce nebyl aktivní v politice. „Nevlastním a nikdy jsem nevlastnil nemovitost ve Francii,“ uvedl Babiš.

Martin Balucha, tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme