Desítky francouzských generálů ve výslužbě varovaly v dopise Macronovi před islamismem

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová chce potrestat vojáky a generály ve výslužbě, kteří v otevřeném dopise varují před chaosem a islamismem ve francouzských předměstích. Podle ní jde o nezodpovědné chování. Dopis adresovaný prezidentovi Emmanuelovi Macronovi podepsalo na 20 generálů, zhruba stovka vysokých důstojníků a přes tisíc vojáků.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Emmanuel Macron | Foto: Stephane Mahe | Zdroj: Reuters

Vojáci v dopise zveřejněném v týdeníku Valeurs Acteuelles varují, že situace ve Francii je vážná a že zemi hrozí několik smrtelných nebezpečí.

V souvislosti s pátečním útokem u Paříže byl zadržen čtvrtý člověk. V akci jsou specialisté na terorismus

Číst článek

Otevřený dopis podepsal například generál Emmanuel de Richoufftz, který vystudoval vojenskou akademii v Saint-Cyr a který sloužil v devíti zahraničních operacích – například v Bosně nebo v Iráku.

Podle něj hrozí nebezpečí například na francouzských předměstích, která se podle jeho slov stala oblastmi, kde neplatí základní práva. Vojáci v dopise varují před možným zásahem, občanskou válkou a před islamismem hlavně na francouzských předměstích.

Podle francouzské ministryně obrany není problém samotný dopis a vyjádření názoru. Florence Parlyová ale tvrdí, že vojáci porušili své povinnosti a propůjčili se pro politickou hru před prezidentskými volbami příští rok.

Generály a vojáky, kteří dopis podepsali, totiž oslovila prezidentská kandidátka a šéfka protiimigračního Národního sdružení Marine Le Penová. Podle ní signatáři velmi dobře vědí, jaká ve Francii situace, a vyzvala je, aby se k ní připojili.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme