Francie hlásí mírné zklidnění situace na předměstích

Nepokoje ve Francii v noci na dnešek zeslábly. Podle policejní statistiky bylo zapáleno 374 automobilů, zatímco předchozí noc jich bylo 502. K výslechům bylo předvedeno 212 výtržníků. Žádné násilnosti nejsou hlášeny z Paříže, kde platil od sobotního rána zákaz shromažďování a kde byl zmobilizován rozsáhlý bezpečnostní aparát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasič zasahuje u hořícího auta | Foto: AFP

Nepokoji bylo zasaženo centrum Lyonu, kde se v podvečer střetli mladí výtržníci s policií. Ta je musela rozhánět slzným plynem. Asi stovka mladíků tam útočila kameny na muže pořádku, výlohy i automobily.

Situace se uklidnila až po 22. hodině, kdy v Lyonu, podobně jako v několika dalších francouzským městech, začal platit zákaz nočního vycházení. Během 17. noci nepokojů vzplály automobily také například na předměstí Toulouse a ve Štrasburku.

V několika francouzských městech se zároveň konaly protestní akce proti násilí i proti diskriminaci mládeže z rodin přistěhovalců. "Bez spravedlnosti nemůže být klid", stálo například na transparentech.

Přibližně třicítku vozidel podpálili v noci na dnešek neznámí útočníci v několika belgických městech. V Bruselu policie zároveň předvedla 50 demonstrantů. Dvě vozidla plameny zničily a jedno poškodily v nizozemském Rotterdamu. Situace v Belgii nicméně podle tamního ministerstva vnitra zůstává klidná. K žádným srážkám mezi protestujícími a policisty nedošlo.

Skupina asi 30 žhářů ráno hodila zápalné lahve na dva obchody s automobily v centru Atén. Třináct vozidel plameny zničily, deset dalších bylo poškozeno.

Zdenka Turková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme