Francouzští vojáci vydali druhý otevřený dopis vládě. Varovali před islamismem a vyzvali k aktivitě

Na internetových stránkách francouzského ultrakonzervativního týdeníku Valeurs Actuelles se objevil druhý otevřený dopis příslušníků francouzských ozbrojených sil. Podle autorů dopisu vláda příliš ustupuje islamismu a nemá dostatek respektu k veteránům. Na rozdíl od prvního dopisu tento sepsali vojáci v aktivní službě a nejsou pod ním podpisy. Anonymitu dokumentu i jeho obsah odsoudil ministr vnitra Gérald Darmanin, píše list Le Monde.

Tento článek je více než rok starý.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpečnostní opatření v ulicích Paříže po útoku na tamní policejní prefekturu

Na internetových stránkách francouzského ultrakonzervativního týdeníku Valeurs Actuelles se objevil druhý otevřený dopis příslušníků francouzských ozbrojených sil (ilustrační foto) | Foto: Christian Hartmann | Zdroj: Reuters

Autoři otevřeného dopisu sami sebe označují za vojáky, kteří do armády vstoupili teprve nedávno, různých hodností i z odlišných útvarů. „Přestože se nemůžeme, při respektování pravidel, otevřeně vyjádřit, nemůžeme ale ani zůstat mlčet,“ píše se v prohlášení v týdeníku Valeurs Actuelles.

Desítky francouzských generálů ve výslužbě varovaly v dopise Macronovi před islamismem

Číst článek

Dopis připomíná boje v Afghánistánu, Mali a Středoafrické republice a „padlé kamarády, kteří nasazovali kůži v zájmu zničení islamismu, kterému vy na domácí půdě ustupujete“.

Vyzývají vládu k akci, současná Francie podle nich spěje ke „zhroucení“ a je „předzvěstí chaosu a násilí“.

Otevřený dopis za necelý den od jeho zveřejnění podepsalo přes 150 000 lidí, text výzvy četlo přes 1,7 milionu čtenářů.

Soud osvobodil Le Penovou v případu zveřejnění fotek Islámského státu. Nešlo o šíření nenávisti

Číst článek

Levicové politiky otevřený dopis zneklidnil, část pravice ho naopak podpořila, píše AFP. „Jsou to anonymní lidé. Tohle je odvaha?“ ptal se na stanici BFM TV ministr Darmanin. Autory dopisu obvinil, že „dělají politiku“, protože se blíží regionální a prezidentské volby, píše AFP.

Od výzvy se distancovalo také vedení francouzské armády, které zdůraznilo, že armáda musí zůstat apolitická, protože to je jedním z pilířů její síly a důvěryhodnosti. Vojáci musí být „absolutně věrní zvolenému prezidentovi“, a pokud toho nejsou schopní, měli by odejít z armády, cituje generální štáb agentura AFP.

První otevřený dopis dvou desítek generálů ve výslužbě a desítek dalších důstojníků adresovaný prezidentovi a vládě týdeník Valeurs Actuelles zveřejnil ve středu 21. dubna. Vojáci v něm vyzývali k obraně hodnot civilizace a varovali před islamismem, rozpadem Francie a občanskou válkou. Dopis podpořila krajně pravicová politička Marine Le Penová a odsoudil ho premiér Jean Castex.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme