Francie přijme 500 nezletilých migrantů ze zničeného tábora Moria, Itálie se ujme 300 lidí

Francie se připojí k zemím, které se ujmou dosavadních obyvatel zničeného uprchlického tábora Moria na řeckém ostrově Lesbos. Státní tajemník pro evropské záležitosti Clément Beaune podle agentury AFP oznámil, že přijme 500 nezletilých migrantů. Také Itálie nabídla, že přijme 300 žadatelů o azyl z ostrova Lesbos, napsal ve středu deník Kathimerini.

Paříž/Řím (Aktualizováno: 22:42 23. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běženci z vyhořelého kempu Moria nedaleko nového dočasného kempu na řeckém ostrově Lesbos | Foto: Yara Nardi | Zdroj: Reuters

„Francie se již zavázala k přijetí 350 nezletilých (...), nyní tento závazek zvyšujeme o dalších 150 dětí,“ sdělil Beaune rozhlasové stanici RTL. „Od začátku tohoto roku tak Francie ze solidarity s Řeckem přijme 1000 lidí, z nichž polovinu budou tvořit uprchlíci a další část rodiny v nesnázích,“ doplnil.

Požár v přeplněné Morii před dvěma týdny připravil o střechu nad hlavou 12 000 lidí. Deset členských zemí Evropské unie se zavázalo, že přijme 400 nezletilých migrantů bez doprovodu dospělých. Mezi nimi byly Německo a Francie, které dříve slíbily, že se postarají o 100 až 150 těchto dětí, které již byly evakuovány z ostrova.

Moria byla bohem opuštěné místo. Všichni věděli, že tahle bomba jednou vybuchne, říká polská novinářka

Číst článek

Také Itálie v úterý oznámila, že přijme 300 žadatelů o azyl z ostrova Lesbos. Přednost budou mít podle italské vlády rovněž nezletilí migranti či rodiny s dětmi. Postarat by se o ně mělo v počátcích křesťanské hnutí Komunita Sant'Egidio, podle něhož je tento krok reakcí na zničení tábora v Morii začátkem září.

Přeplněný tábor Moria zničilo několik požárů, když v něm a jeho přilehlém okolí žilo téměř 13 000 běženců, ač kapacita zařízení byla asi 3000 osob. Tábor byl dlouhodobě kritizován za špatné hygienické podmínky. Poté, co se v něm začátkem září potvrdil koronavirus a byla v něm vyhlášena karanténa, vypuklo tam během 24 hodin 9. září několik požárů, které tábor zcela zničily. Podle místních úřadů je založilo úmyslně několik běženců na protest proti koronavirové uzavírce tábora. Kvůli podezření ze žhářství zatkla policie po požárech v Morii šest lidí, z toho dva nezletilé.

Po požárech v Morii se tisíce migrantů ocitly bez přístřeší. Nyní už místní úřady většinu z nich umístily do stanového tábora Kara Tepe nedaleko metropole ostrova Lesbos Mytilini.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme