Napětí mezi Francií a Itálií. Řím odmítl přijmout loď s více než 200 uprchlíky, nakonec zakotvila v Toulonu

Otevřená krize mezi Paříží a Římem. Těmito slovy popsal francouzský deník Le Parisien napětí mezi Francií a Itálií kvůli lodi Ocean Viking, která do francouzského přístavního města Touloun přivezla 234 migrantů včetně několika desítek dětí. Itálie plavidlu nedovolila zakotvit u svých břehů. Podle Paříže se země zachovala nezodpovědně.

Od stálého zpravodaje Toulon Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď Ocean Viking, která zachraňuje běžence

Loď Ocean Viking přivezla do francouzského přístavu Toulon přes 200 migrantů, které odmítla Itálie | Foto: Antonio Parrinello | Zdroj: Reuters

Úřady podle policejních zdrojů televize BFM TV uprchlíky převezly do prázdninového resortu nedaleko Toulonu. Migranty k francouzským břehům přivezla loď organizace SOS Méditerranée. Na palubě bylo celkem 234 lidí, včetně několika desítek dětí. Na moři strávili téměř tři týdny.

Někteří z nich byli ve velmi špatném zdravotním stavu, vrtulník proto během uplynulých dní evakuoval několik lidí. Na palubě byl přítomen i lékař, aby zjistil, kdo potřebuje vystoupit mezi prvními.

Francouzské úřady teď musí určit, kteří z uprchlíků mají právo na azyl a kdo by se eventuálně měl vrátit zpět na africké území. Polovinu lidí přijme Francie, třetinu by mělo převzít Německo. Zbytek si má rozdělit deset států, včetně například Chorvatska, Bulharska nebo Portugalska.

Případ dopadá na vzájemnou spolupráci mezi Paříží a Římem. Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin zdůraznil, že se Itálie nezachovala jako zodpovědný evropský stát. Země podle něj z této kauzy v každém případě vyjde jako poražená.

Posílení kontrol na hranicích

Některé z unijních států, například Německo a právě Francie, se v létě dohodly na mechanismu přerozdělování uprchlíků. Francie jej teď s okamžitou platností pozastavila, což znamená, že z Itálie nakonec nepřijme zhruba 3500 migrantů, jak bylo naplánováno do léta příštího roku.

Francie navíc posiluje kontroly na italských hranicích. Podle zdrojů deníku Le Monde na ministerstvu vnitra to znamená, že do Itálie bude vráceno více uprchlíků.

Italská premiérka Giorgia Meloniová označila reakci Paříže za agresivní, nepochopitelnou a neopodstatněnou. Podotkla, že Itálie letos přijala přibližně 90 tisíc migrantů a poukázala na vzájemnou spolupráci mezi unijními zeměmi, na jejímž základě si jednotlivé státy měly přerozdělit méně než deset procent lidí, tedy zhruba osm tisíc uprchlíků, kteří dopluli do Itálie.

‚Trojský kůň‘ migrace

Státy si ale doposud přerozdělily jen 117 lidí, Francie jich přijala 38. Meloniová uvedla, že hněvu Francie nerozumí.

O 70 procent lidí víc než loni. Frontex sčítá letošní nelegální imigraci do Evropské unie

Číst článek

Podle jejích slov není v žádné dohodě konkrétně napsáno, že by podle mezinárodních dohod měla být Itálie jediným přístavem, který bude přijímat uprchlíky. Původně měla loď doplout do nejbližšího přístavu, v tomto případě se tedy jednalo o Itálii.

Podle italské šéfky vlády je jedinou možností lépe chránit vnější hranice Evropské unie, což už měla zmínit jak na schůzkách s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, tak i s německým kancléřem Olafem Scholzem.

V otázce přijetí uprchlíků panují mezi francouzskými politiky neshody. Například levice a také strana prezidenta Macrona i předsedkyně Národního shromáždění Yaël Braunové‑Pivetové byly pro jejich přijetí.

Proti se naopak postavila extrémní krajní pravice, tedy bývalá prezidentská kandidátka Marine Le Penová. Kandidát na předsedu republikánů Bruno Retailleau označil loď s migranty za trojského koně nekontrolované migrace.

Martin Balucha, ula Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme