Francie je největší evropskou zemí, která drží ochrannou ruku nad zadluženým Řeckem

Čas, který zbývá zadluženému Řecku na dohodu s věřiteli, se neúprosně krátí. Už dnes musí řecká vláda předložit velmi detailní návrhy reforem, jak požaduje eurozóna a především německá kancléřka Angela Merkelová. Poslední velkou zemí, která se naopak do poslední chvíle snaží vyjít Aténám vstříc, je Francie. Prezident François Hollande prohlásil, že si nedovede představit odchod Řecka z eurozóny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident François Hollande | Zdroj: Reuters

V souvislosti s řešením řecké krize dnes Francie představuje téměř protiváhu Německa.

Setrvání Řecka v eurozóně podporovala Paříž vždy, nikdy ale tak silně. Svou rétoriku ve prospěch Řecka zintenzivnili francouzští politici zejména v posledních dnech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Francie hájí setrvání Řecka v eurozóně téměř za každou cenu. Podrobnosti zjišťoval zpravodaj ČRo Jan Šmíd

Prezident Hollande už několikrát zopakoval, že je připraven Aténám pomoci a že se musí učinit vše nezbytné, aby Řecko zůstalo součástí eurozóny.

Premiér Manuel Valls se pak na půdě Národního shromáždění nechal slyšet, že je zkrátka nemyslitelné, aby Řecko eurozónu opustilo. Francie podle něj udělá cokoliv, aby tomu zabránilo.

Paříž se obává, že kdyby Řecko z eurozóny odešlo, mohlo by dojít k dominovému efektu a potíže by měly i další státy, zejména Španělsko a Itálie.

Druhým důvodem je strach, že odchod Řecka by mohl do značné míry ovlivnit francouzskou ekonomiku. Francouzští ekonomové nicméně upozorňují, že by tomu tak nebylo.

Budoucnost i vlastní měna. Řekové mluví hlavně o vyjednávání s eurozónou

Číst článek

Pierre Moscovici, evropský komisař pro ekonomické záležitosti a bývalý ministr francouzské vlády, prohlásil, že evropské země ztratily mnoho času a podcenily řadu faktorů a že každý nese svůj díl zodpovědnosti. Podle něj je ale v tuto chvíli nutné zeptat se, jestli evropské země chtějí riskovat, že by Řecko opustilo eurozónu.

Francouzská politická scéna je přesto v otázce Atén do určité míry rozdělena. U vlády jsou nicméně socialisté, kteří jednoznačně podporují setrvání Řecka v eurozóně.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme