Francie je prý připravená uznat nezávislý palestinský stát

Na mezinárodní scéně se vyostřuje boj o další podobu izraelsko-palestinského mírového procesu. Francie prohlásila, že je připravená uznat nezávislý palestinský stát a že o takovém postupu debatuje i s dalšími evropskými vládami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paříž - Eiffelova věž | Foto: Paris Tourist Office, Amélie Dupont

Spojené státy před takovým postupem varují a spolu s Izraelem tvrdí, že jedinou cestou pro Palestince je vyjednávání se židovským státem.

Ochotu Francie uznat nezávislou Palestinu vyjádřil francouzský ambasador v OSN ve chvíli, kdy palestinský prezident Abbás byl přímo v Paříži. Palestinci lobbují před letošní zářím, kdy bude zasedat Valné shromáždění OSN a jim se tak naskytne možnost získat světovou podporu pro svou státnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo Břetislav Tureček ve Světě o osmé

Spojené státy mezitím zvažují mírový plán, který by uznání Palestiny předešel a zabránil. Podle New York Times by americká iniciativa zahrnovala: izraelskou ochotu uznat Palestinu v hranicích z roku 1967, východní Jeruzalém jako hlavní město Palestinců, bezpečnostní záruky pro Izrael a také to, že se Palestinci rozloučí s myšlenou na návrat svých uprchlíků.

Diskuse o uznání sílí

Izrael argumentuje, že jediná cesta k palestinskému státu vede přes dvoustranná jednání, ta jsou ale na mrtvém bodě. Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček ve Světě o osmé připomněl, že některé státy z principu Palestince podporují, druhá skupina má sofistikovanější argumenty pro nezávislost – nová realita by podle nich vytvořila nový základ pro mírová jednání.

Palestinci naznačují, že o jejich státu by se mohlo hlasovat už v září na Valném shromáždění OSN. I Izraelci připouštějí, že pokud by hlasovalo Valné shromáždění OSN, postavily by se za Palestince asi 2 třetiny, někdo odhaduje i 3 čtvrtiny zemí.

„Spojené státy také říkají, že by se mělo jednat. Chystá se mírová iniciativa a sami Američané mezi sebou diskutují, zda je vhodné, aby s ní prezident Obama přišel, aby předkládal nový mírový plán, když není jisté, jak by na ni obě strany zareagovaly,“ upozornil Břetislav Tureček

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme