‚Macrone, podej demisi.‘ Napříč Francií protestovalo přes 200 tisíc lidí proti covidovým pasům

V Paříži i řadě dalších francouzských měst se v sobotu konaly demonstrace odpůrců takzvaných covidových pasů, jimiž se bude od 9. srpna nutné prokázat před vstupem na většinu veřejných míst. Podle ministerstva vnitra vyšlo do ulic přes 200 tisíc lidí, což je více než předchozí dvě protestní soboty. V Paříži se část demonstrantů střetla s policií. Na několika místech protestující útočili na novináře, uvedla agentura AFP.

Video Paříž/Lyon/Aix-en-Provence (Aktualizováno: 20:45 31. 7. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Francii protestuje asi 150 tisíc lidí proti zavedení covidových pasů

Ve Francii protestuje asi 150 tisíc lidí proti zavedení covidových pasů | Foto: Jacopo Landi | Zdroj: Reuters

V Paříži byly svolány čtyři demonstrace, kterých se zúčastnilo přes 14 tisíc lidí. Francouzská média věnovala pozornost především shromáždění, které se sešlo u stanice metra Villiers a vydalo se směrem k Bastile. Podle odhadů se na něm sešlo více lidí než na dalších třech demonstracích, z nichž bude zřejmě nejvýraznější protest svolaný Florianem Philippotem, šéfem protiunijní strany Patriotes (Vlastenci), který již oznámil svou kandidaturu na prezidenta ve volbách příští rok.

Demonstrace se sešly krátce po 14.00 a o několik desítek minut později se vydaly po plánované trase. Někteří demonstranti u stanice Villiers se krátce po začátku pochodu střetli s přítomnými policisty, když se snažili vymanit z koridoru, který demonstrantům vymezily pořádkové síly.

Policisté proti některým demonstrantům použili slzný plyn. Ze shromáždění se rovněž ozývaly dělobuchy, zatímco demonstranti skandovali hesla jako „svobodu“ či „Macrone, podej demisi“, uvedl list Le Figaro. Účastníci pochodu nicméně dále pokračovali ve své trase.

Napětí v ulicích

V centru Lyonu kromě předem oznámeného pochodu vznikla také neohlášená demonstrace, na níž se sešla asi tisícovka lidí. Podle stanice BFM TV bylo na místě patrné napětí mezi demonstranty a policisty. Shromáždění o několika tisících lidí se sešla také v Nantes, Toulouse, Lille, Marseille či Nancy.

Ve Francii se sešlo 160 tisíc lidí na demonstracích proti covidovým pasům a povinnému očkování

Číst článek

Odhadem 3400 lidí se shromáždilo také ve městě Pau na jihozápadě Francie, další protesty pak propukly v Aix-en-Provence či Figeac. Účastnily se jich přitom zejména rodiny s dětmi, uvedla kolem poledne policie.

Proti vládním pandemickým opatřením se ve Francii protestuje již třetí týden v řadě. O minulých víkendech se shromáždění zúčastnili především příznivci krajní pravice nebo radikální stoupenci hnutí takzvaných žlutých vest, kteří se domnívají, že nutnost prokazovat se covidovým pasem, jímž doloží naočkování nebo nedávno podstoupený test na koronavirus, je narušením jejich svobody.

Pasem proti deltě

Francouzské úřady se rozhodly zavést zdravotní pas kvůli rychlému šíření nakažlivější varianty koronaviru zvané delta, kvůli níž v zemi rychle narůstá denní počet nově zaznamenaných případů.

Protesty proti covidovým certifikátům se ve Francii konají již třetí sobotu po sobě. Podle agentury AFP minulou sobotu do ulic vyšlo 161 tisíc osob. O týden dříve to bylo 110 tisíc lidí. O minulých víkendech se shromáždění zúčastnili především příznivci krajní pravice nebo radikální stoupenci hnutí takzvaných žlutých vest, kteří se domnívají, že nutnost prokazovat se covidovým pasem, jímž doloží naočkování nebo nedávno podstoupený test na koronavirus, je narušením jejich svobody.

Nové opatření začne platit až od 9. srpna, čímž chce dát vláda všem Francouzům čas na to se naočkovat, aby na ně náhle nedopadla nová společenská omezení. Vakcíny jsou nyní ve Francii dostupné na řadě míst, například i na některých plážích. Podle vládních dat je plně naočkováno asi 52 procent francouzské populace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme