Francouzi se během pandemie uchylují k zahrádkaření, internetové prodejny nestíhají objednávky

Teplo, modrá obloha a jaro, to všechno nás teď láká ven. Kvůli pandemii koranaviru ale vlády různě ve světě doporučují lidem zůstat doma a omezit cestování. Výhodu proto teď mají majitelé zahrad. Ve Francii ale některé úřady zahrádkaření omezují. Obyvatelé na nich můžou hospodařit jen hodinu denně a jejich políčka nesmí být dál než kilometr od domu. I přes to je ale pro lidi zahrádkaření vysvobozením.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahrádkáři vyrážejí do hobbymarketů na jarní nákupy

Záhony začínají v těchto dnech okopávat nejen zkušení zahrádkáři, ale taky úplní začátečníci (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Sébastien Mouchard okopává záhony a do hlíny vkládá malé salátky. Na sobě má vytahané, trochu zablácené pracovní džíny, tričko a brýle. V rukou má nejdřív motyčku a pak už kropící konev. „Jsem rád, že tu můžu být, a že jsem se mohl vrátit ke své vášni,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o francouzských zahrádkářích

Sébastien má své záhony v zahrádkářské kolonii ve městě Wambrechies u hranic s Belgií. Na políčkách už tam jsou vysázené hlávkové saláty nebo třeba jarní cibulky. Ty na svých záhonech pěstuje i Bruno Delvigne.

„Když jsem doma, tak to vůbec neutíká. Na zahradě to je úplně jiné. Vídám tady dalšího zahrádkáře. Můžu si s ním povídat i z dálky,“ popisuje Bruno v rozhovoru pro televizi France 2. Má přitom na sobě částečně rozepnutou kostkovanou košili a je opřený o hrábě.

Zahrádkářství nestíhají

Záhony začínají v těchto dnech okopávat nejen zkušení zahrádkáři, ale taky úplní začátečníci. „Nejsem žádný zahrádkář. Teď se do toho pouštím, i proto, abych trochu zabavil děti.“ Mladší muž vyrazil do zahrádkářství a prohlíží si třeba jahodníky a rajčata.

Některá internetová zahrádkářství teď nestíhají plnit objednávky. „Normálně nás v tomto ročním období je tak 70. Teď tu ale máme 120 lidí, abychom mohli reagovat na tu poptávku. Kdybychom ji ale chtěli plně pokrýt, tak by nás tu muselo být až 200,“ uzavírá ředitel francouzského internetového zahrádkářství Pascal Griot.

Protože nestíhají, tak i on musí přiložit ruku k dílu a tlačí vozíky s objednávkami směrem k nákladním autům.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme