Ve Francii vyjde kniha o Křetínském. Podle autora přinese odhalení o ‚tajemném českém miliardáři‘

Nová kniha o Křetínském vyjde v březnu. Autor v ní chce odhalit tajemství okolo miliardáře. Věnuje se jeho moci, popírání klimatických změn a také jeho poradcům. Křetínský nepodniká jen v Česku. Předloni koupil podíl francouzského deníku Le Monde. Loni v červenci Křetínský koupil dvě francouzské uhelné elektrárny a v říjnu 2018 koupil akcie německé společnosti Metro.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Křetínský předloni kromě podílu v prestižním deníku Le Monde koupil i další francouzská tištěná periodika. Ilustrační foto. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Ve Francii 12. března vyjde kniha o českém miliardáři Danielu Křetínském, který v této zemi investuje do médií a energetiky a jehož vstup do tradičního francouzského deníku Le Monde a dalších médií vyvolal polemiku.

Investigativní dílo, jehož autorem je francouzský novinář listu Libération Jérôme Lefilliâtre, mapuje vzestup Křetínského a snaží se odhalit více z podnikatelova soukromí. Knihu vydává nakladatelství Seuil. Ve čtvrtek o tom informoval list La Lettre de l’audiovisuel.

Pan K., velké a malé aféry

Křetínského společnost koupila časopisy skupiny Lagardére, včetně módního magazínu Elle pro Francii

Číst článek

Dílo nesoucí název „Mister K, Petites et grandes affaires de Daniel Kretinsky“ (Pan K., velké a malé aféry Daniela Křetínského) podle autora přinese „odhalení o tajemném Danielu Křetínském, rozsahu jeho moci, jeho popírání klimatických změn a problematických poradcích“. Čtyřiatřicetiletý novinář Lefilliâtre se při psaní knihy s Křetínským opakovaně setkal a hovořil také s jeho nejbližšími společníky.

Nakladatelství Seuil na svých stránkách uvádí, že Křetínský, který ještě před dvěma lety nebyl známý mimo Českou republiku, se stal sledovanou osobou v Evropě v roce 2018 díky své „bleskové ofenzivě“ zacílené na francouzská média včetně listu Le Monde.

Nakladatelství dále uvádí, že český podnikatel zbohatl v energetickém průmyslu, investoval do uhelných dolů a elektráren a stal se z něj jeden z největších „znečišťovatelů na evropském kontinentu“.

Nákup akcií v Metru

Přes 100 tisíc zaměstnanců v 25 zemích. Křetínský a Tkáč učinili nabídku na převzetí německého Metra

Číst článek

Čtyřiačtyřicetiletý Křetínský nyní své akvizice diverzifikuje. V říjnu 2018 se stal významným menšinovým akcionářem Le Monde, nedávno se stal největším akcionářem německé společnosti provozující cash-and-carry obchody Metro a koupil významný podíl ve francouzské maloobchodní skupině Casino. Teď se jeho pozornost podle knihy obrací na francouzské energetické giganty EDF a Engie.

Lefilliâtre mapuje cestu podnikatele „prahnoucího po uznání“ v obchodním světě, kde za velkými ekonomickými úspěchy mnohdy stojí stín mocných politických spojenců. Osobnost Křetínského podle něj vzbuzuje otázky. „Kdo opravdu je tento pan K., který o sobě hlásá, že je frankofil, demokrat, liberál a proevropský a proč si jako své hřiště vybral právě Francii?“ uvádí popis knihy na stránkách Seuil.

Média i uhelné elektrárny

Křetínský předloni kromě podílu v prestižním deníku Le Monde koupil i další francouzská tištěná periodika, což ve Francii vyvolalo otázky po motivaci takových investic a obavy o nezávislost těchto médií. Loni v červenci Křetínský koupil dvě francouzské uhelné elektrárny – v Saint-Avold a v Gardanne.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme