Francie kvůli hrozbě teroristických útoků posílila policejní hlídky v metru a u veřejných budov

Francie se obává možných teroristických útoků radikálů napojených na Islámský stát. Paříž a Washington na hrozbu upozornil irácký premiér Hajdar Abádí. Spojené státy informaci prověřují, zatím ji nepotvrdily. Ani francouzské zpravodajské služby zatím nepřišly na žádnou stopu, která by naznačovala, že se připravují útoky v Paříži nebo jinde. Zvýšená bezpečnostní opatření v zemi jsou podle vlády spíš preventivní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paříž | Foto: Noemi Fingerlandová

Irácký premiér Haidar Abadí na Valném shromáždění OSN v New Yorku varoval, že radikálové plánují atentáty na podzemní dráhu v některém z amerických měst nebo v Paříži.

„Zatím bych se na informace iráckých představitelů nespoléhal stoprocentně. Je ale dobře, že Američané hrozbu prověřují,“ uvedl zahraničně politický komentátor ČRo Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hrozí metru v USA a v Paříži teroristické útoky? Téma pro zahraničně politického komentátora Radiožurnálu Milana Slezáka

V USA úřady zatím nepřijímají žádná zvláštní opatření. Starosta New Yorku Bill de Blasio vyzval obyvatele města, aby zachovali klid a ujistil je, že nebezpečí teroristických útoků nehrozí. Představitelé města nicméně uvedli, že posílili bezpečnost metra i celého města.

Ani francouzské zpravodajské složky nemají prý zatím žádnou stopu, která by mohla signalizovat nebezpečí teroristického útoku v Paříži. Ministr vnitra Bernard Cazeneauve potvrdil, že Francie nebere informace o možném teroristickém útoku na lehkou váhu, zatím ale podle něj nic nenasvědčuje tomu, že by se nějaký chystal.

V důsledku možné hrozby ale hlídkují policisté na každé stanici metra a posílena je i ostraha kolem hlavních pařížských nádraží a zvyšuje se i počet kontrol na letištích.

„Metro není žádný překvapivý cíl teroristů. V minulosti k takovým útokům opravu došlo, byly to ale i útoky na autobusy vlaky nebo letadla. Je to typický měkký cíl, který teroristé volí s oblibou, protože na těchto místech, bývá hodně lidí tedy i obětí. A o následcích se hodně píše,“ uvedl Slezák.

Zvláštní zpravodajské složky ve Francii věnují zvýšenou pozornost také internetu, zejména sociálním sítím, na kterých mohou teroristé komunikovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O bezpečnostních opatřeních v Paříži kvůli hrozbě teroristického útoku informoval zpravodaj ČRo Jan Šmíd

„Vláda nasadila další experty na internet, kteří se snaží zjistit, jestli neprobíhá komunikace na sociálních sítích. Protože ty se stávají v poslední době určitým cílem náboru jak džihádistů, tak i dalších skupin nepřátelských vůči Francii ,“ popisuje zpravodaj ČRo Jan Šmíd.

Ve Francii dnes také probíhají manifestace k uctění památky Hervého Gourdela, francouzského cestovatele popraveného alžírskými teroristy. Mezi manifestujícími jsou podle zpravodaje i muslimové.

„Různé muslimské organizace po celé Francii se jednak distancovaly od vraždy Gourdela a také nabádají další muslimy, aby podpořili Francii,“ dodává zpravodaj.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme