Francie kvůli radikalismu zavřela 20 mešit. Na řadě je rozklad džihádistické propagace

Francie v uplynulých měsících zavřela v rámci boje proti islámskému radikalismu dvacítku mešit nebo modliteben a další jsou patrně na řadě. V pondělí to uvedl ministr vnitra Bernard Cazeneuve po schůzce s předsedou Rady pro islámské vyznání (CFCM).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident François Hollande a ministr vnitra Bernard Cazeneuve (vzadu) v Saint-Etienne-du-Rouvray | Zdroj: Reuters

Předseda této organizace muslimů ve Francii uvedl, že rada začne po prázdninách pracovat na "rozkladu džihádistické propagace", bude klást větší důraz na vzdělávání duchovních a transparentnost financování mešit.

Německo i Rakousko se staví proti rozšíření pojmu rodiny v rámci migrační politiky EU
Podle Berlína a Vídně hrozí, že by tento krok vedl k dalšímu navýšení počtu cizinců v evropských státech. Informaci v pondělí přinesla agentura APA.
Mluvčí rakouského ministerstva vnitra řekl, že nynější definice rodiny je zcela dostačující. Také vnitropolitický mluvčí německé vládní strany CSU záměr kritizoval.
EU v současnosti chrání nejužší rodiny, za které považuje manželské páry s nezletilými dětmi, pokud jako rodiny existovaly i v zemi původu. Nově by se měl pojem rodinného příslušníka vztahovat i na sourozence a také na rodiny, které se vytvořily v tranzitních zemích.

„Není tu místo pro ty, kteří vyzývají k nenávisti nebo ji podněcují, nerespektují některé republikánské principy, a teď mám na mysli především rovnost mezi mužem a ženou," uvedl Cazeneuve, citovaný listem Le Figaro.

Dodal, že francouzská vláda nechala uzavřít asi dvacet mešit nebo modliteben. „A vzhledem k informacím, které máme, budou následovat další," řekl ministr. Francouzské úřady podle něj také rozhodly o vyhoštění 80 lidí a v dalších případech ještě rozhodují.

Francie se v posledních měsících potýká s vlnou teroristických atentátů páchaných islamisty. Naposledy dvojice mladíků hlásících se k radikální organizaci Islámský stát zavraždila minulý týden kněze v kostele.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme