Francie kvůli situaci v Gaze svolala mimořádnou schůzku ministrů EU

Francie ještě v posledních dnech svého předsednictví svolala na úterní podvečer mimořádnou schůzku ministrů zahraničí členských zemí Evropské unie. Důvodem je napjatá situace v palestinském pásmu Gazy. Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg kvůli tomu zruší dovolenou v Rakousku a odjede do Paříže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicolas Sarkozy hovoří s ministrem zahraničí Bernardem Kouchnerem | Foto: AFP

Šéfové diplomacií členských zemí EU se sejdou na ministerstvu zahraničí na Quai d´Orsay. Po dohodě s nastupujícím českým předsednictvím schůzku svolal úřadující předseda Evropské rady Bernard Kouchner.

Podle diplomatických zdrojů se francouzský ministr zahraničí snaží vyjednat humanitární příměří mezi Izraelem a hnutím Hamás v pásmu Gazy. To by mělo umožnit poskytnout jejím obyvatelům nutnou lékařskou pomoc.

Český vicepremiér Alexandr Vondra ale v pořadu 20 minut Radiožurnálu upozornil, že jednání ministrů nebude lehké. "Budou o tom mluvit, budou padat různá slova a určitě z toho vznikne i nějaký další návrh postupu. Nicméně nedělejme si velké iluze, to je dlouhodobý konflikt, ale nikdo zatím žádný zázračný recept nenašel," řekl Vondra.

Izraelské letectvo už třetí den vede ofenzivu proti islámskému hnutí Hamás, které ovládá pásmo Gazy. Z něho palestinští radikálové ostřelují izraelské území. Operace si dosud vyžádaly více než 300 obětí. Tel Aviv zdůrazňuje, že zásah je reakcí na útoky radikálů. Mnoho zemí ale Izraeli vytýká nepřiměřenost operace a požaduje zastavení náletů.

Evropská unie v minulých dnech obě strany vyzvala k okamžitému příměří. Podle Vondry může sedmadvacítka přispět k urovnání nejnovějšího konfliktu. "Unie vydává asi nejvíce prostředků na podporu života v této oblasti. Je velký donor rozvojové pomoci Palestincům. Samozřejmě má tady určité nástroje, jakým způsobem motivovat příjemce zahraniční pomoci, aby nepřispívali k eskalaci násilí," uvedl vicepremiér.

Česko převezme od Francie úderem 1.ledna na půl roku předsednickou roli v Evropské unii. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dal podle dnešního prohlášení své kanceláře najevo, že se chce i poté angažovat ve zprostředkování míru mezi Palestinci a Izraelem. Počátkem ledna se chystá Paříži setkat s šéfkou izraelské diplomacie Cipi Livniovou.

Přečtěte si také:
Izrael usiluje o svržení vlády hnutí Hamás v Gaze
Izrael třetím dnem pokračuje v bombardování palestinského pásma Gazy
Izrael tvrdí, že už zničil polovinu palestinských raket v Gaze
Izrael pokračuje v náletech na palestinské pásmo Gazy
Při izraelském náletu na palestinské území zahynulo přes 200 lidí
Izrael i přes pokračující palestinské útoky pustil do Gazy humanitární konvoj
Raketa vypálená do Izraele zabila v Gaze dvě palestinské dívky

Pavel Novák, Lenka Rákosová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme